16.7 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

KonfIikti më i ri: PërIeshje mes ushtrive të dy republikave ish-sovjetike, 30 VlKTlMA

Të paktën 30 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë Iënduar si pasojë e përIeshjeve të armatosura mes dy ushtrive të Kirgistanit dhe Taxhikistanit në dy ditët e fundit, në konfIiktin e radhës në kontinentin e Europës.

Dy vendet përplasen herë pas herë me njëra-tjetrën për çështjen e kufirit, i cili ka qenë objekt diskutimi që prej rënies së Bashkimit Sovjetik.

- Advertisement -

lncidenti i parë në kufi u regjistrua të premten, ndërkohë që tashmë të dy ushtritë kanë nxjerrë tanket dhe armatimin e rëndë.

Pothuajse 20,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre për të shmangur më të keqen.

Rusia, e cila ka lidhje të ngushta me të dy vendet, ka ofruar të ndërmjetësojë për ndaljen e konfIiktit dhe vendosjen e një armëpushimi. /A2/

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -