fbpx
9.8 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Komandanti i KFOR-it takon Rakiqin dhe ia sqaron disa gjëra pasi paralajmëroi barrikada në veri

Komandanti i KFOR-it ka takuar drejtuesin e Listës Serbe, Goran Rakiq dhe kryetarët e katër komunave veriore të Republikës së Kosovës. Ky takim ka ardhur pasi sot në mëngjes kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq nga Beogradi ka paralajmëruar se do t’i bllokojnë përsëri rrugët në veri të vendit si kundërshtim për vendimin e Kosovës për të mos shtyrë afatin për targat.

- Advertisement -

Kreu i KFOR-it ia ka bërë të ditur Rakiqit dhe përfaqësuesve të komunave në veri aktivitetet dhe përpjekjet e vazhdueshme të KFOR-it për të parandaluar ndonjë përshkallëzim në të ardhmen.

Minus 9 kg në 14 ditë. Mjafton një lugë çaji një herë në ditë

Rama flet shqip në Beograd: Do qëndrojmë së bashku apo duke i vënë flakën …
“Gjatë këtij takimi njohës, komandanti i KFOR-it, diskutoi për situatën e përgjithshme, veçanërisht për një komunikim të besueshëm dhe transparent dhe për aspektet e sigurisë në veri të Kosovës. Ai gjithashtu e informoi z. Rakiq dhe përfaqësuesit e komunave për aktivitetet dhe përpjekjet e vazhdueshme të KFOR-it për të parandaluar ndonjë përshkallëzim në të ardhmen”, thuhet në komunikatë.

- Advertisement -

“COMKFOR-i siguroi kryetarët e komunave se KFOR-i po monitoron nga afër situatën, veçanërisht në veri të Kosovës dhe mbetet i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – që rrjedh nga Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999 – për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes. për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë”, thuhet në njoftim.

“Gjenerali Ristuccia u bëri thirrje të gjitha palëve që të shmangin veprimet e njëanshme, të ruajnë përmbajtjen, të përmbahen nga dhuna dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog. KFOR-i mbetet i paanshëm dhe i përkushtuar për të ofruar kornizën e sigurisë në të cilën mund të vazhdojë Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”, thuhet në komunikatë.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -