fbpx
-0.3 C
Pristina
E premte, 27 Janar, 2023

“Kohë të vështira për Serbinë”, Bërnabiq i del në mbrojtje Vuçiqit për Kosovën

Duhet Lexuar

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq i ka dalë në mbrojtje presidentit serb Aleksandar Vuçiq për kritikat që ka marrë ai për politikën e tij ndaj Kosovës.

Në Twitter, ajo sulmoi opozitën duke thënë se pikëpamjet e tyre për këtë çështje ishin të motivuara nga një “dëshirë e paturpshme për të fituar pushtetin politik”.

“I vetmi që ka bërë diçka për Kosovën dhe popullin tonë atje në dekadat e fundit është Vuçiqi”, ka shkruar ajo, duke vazhduar me përmendjen e disa viteve ku propagandon për ngjarjet.

- Advertisement -

“Sot, ata që lanë të lirë terroristët shqiptarë më 2001, heshtën për masakrën e 2004-ës dhe për shpalljen e pavarësisë në 2008, i çuan negociatat nga OKB në BE në 2010… dhe çuan në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë [pavarësinë e Kosovës] – sot po flasin diçka për Kosovën. Një dëshirë e paturpshme për të fituar pushtet politik, pa marrë parasysh se sa të vështira janë kohët për Serbinë”, tha ajo, shkruan Danas.

Ish-presidenti serb Boris Tadiq së fundi ka kritikuar, duke thënë se marrëveshja e propozuar (propozimi franko-gjerman) për zgjidhjen e statusit të Kosovës mund ta ndihmojë anëtarësimin e saj në OKB, edhe pse nuk është e deklaruar haptas në tekst.

- Advertisement -

Të fundit

“Gjyshe, kam vrarë një fëmijë nga Shqipëria”, telefonata që hutoi të moshuarën, i rrëmbyen 20 mijë euro

Një tjetër e moshuar ra viktimë e mashtrimit në Patra, ku burri që e telefonoi në telefon pretendonte se...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -