fbpx
-1.2 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

“Koha e llogarisë”, Turqia nis hakmarrjen pas shpërthimit me bombë në Stamboll, godet objektivat në Siri

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Avionët ushtarakë turq kanë goditur objektiva në veri të Sirisë dhe Irakut, duke bombarduar baza që Ministria e Mbrojtjes e Turqisë pretendon se janë përdorur nga personat që qëndrojnë pas një shpërthimi në qendër të Stambollit fundjavën e kaluar që vrau gjashtë persona dhe plagosi më shumë se 80.

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi nisjen e bastisjeve në një deklaratë në Twitter të dielën.

“Ka ardhur ora e llogarisë,” shkroi ministria turke, së bashku me një foto të një avioni ushtarak që ngrihej në një operacion gjatë natës, duke shtuar se ata që kishin kryer “suImet e pabesa” do të mbanin përgjegjësi.

- Advertisement -

Ankaraja ka fajësuar për sulmin me bombë të 13 nëntorit në Stamboll Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupet kurde siriane të lidhura me to. Luftëtarët kurdë kanë mohuar përfshirjen.

Në një postim tjetër të shoqëruar me një video që tregon se zgjidhet një objektiv i ndjekur nga një shpërthim, ministria e Mbrojtjes tha se po përdorte “sulme precize” për të shkatërruar “vatrat e terroristëve”.

- Advertisement -

“Në përputhje me të drejtat tona të vetëmbrojtjes që rrjedhin nga neni 51 i Kartës së Kombeve të Bashkuara, operacioni ajror Pence Kilic u krye në rajonet në veri të Irakut dhe Sirisë, të cilat përdoren si baza për sulmet ndaj vendit tonë nga terroristët”, tha ministria.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara të dyja e konsiderojnë PKK-në një grup “terrorist”, por nuk pajtohen për statusin e grupeve kurde siriane që kanë qenë aleate me Uashingtonin në luftën kundër grupit ISIL (ISIS) në Siri.

Departamenti Amerikan i Shtetit kishte thënë të premten se kishte frikë nga një veprim i mundshëm ushtarak nga Turqia, duke i këshilluar shtetasit e saj të mos udhëtonin në Sirinë veriore dhe Irak.

- Advertisement -

Ndërsa Ankaraja nuk dha detaje të sakta të operacionit gjatë natës, Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët thanë se sulmet ajrore turke kishin goditur Kobanin (Ayn al-Arab) në Sirinë verilindore.

Kobane, një qytet me shumicë kurde pranë kufirit turk, u pushtua nga ISIL (ISIS) në fund të vitit 2014 përpara se luftëtarët kurdë t’i dëbonin ata në fillim të vitit të ardhshëm.

“Kobane, qyteti që mundi ISIS-in, i nënshtrohet bombardimeve nga avionët e pushtimit turk”, shkroi në Twitter Farhad Shami, kreu i qendrës mediatike të SDF.

Zëdhënësi i SDF-së më vonë tha se dy fshatra të populluar me persona të zhvendosur brenda vendit (PZHBV) në Sirinë veriore ishin goditur, shkruan Al Jazeera.

“Aeroplanët e pushtimit turk po bombardojnë fshatin al-Beilonya, i cili është shumë i populluar me PZHBV të Afrinit, të cilët u zhvendosën me forcë nga Afrini në vitin 2018”, tha ai.

Sulmet ajrore kishin rezultuar në “vdekje dhe plagosje”, tha ai, pa specifikuar numrin.

Kreu i SDF-së, Mazloum Abdi, shkroi në Twitter se sulmet kërcënonin të gjithë rajonin dhe u bëri thirrje njerëzve në zonat e synuara të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të presin udhëzimet nga forcat e sigurisë.

Nuk ka pasur komente të menjëhershme nga qeveritë e Sirisë apo Irakut.

Turqia ka nisur tre operacione të mëdha ndërkufitare në Siri që nga viti 2016 dhe tashmë kontrollon disa territore në veri.

- Advertisement -

Të fundit

HeIIbanianz, shqiptarët që po ‘tmerrojnë’ britanikët: S’ka poIicë që i ndalon

Gangsterët shqiptarë të veshur me Balaclava që përdorin automatikë kanë pushtuar rrugët e Londrës, duke shkaktuar britanikët. Një artikull i...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -