22 C
Pristina
Tuesday, August 9, 2022

Kina lëshon raketa balistike përreth, shteti që mbështetet fuqishëm nga Amerika aktivizon sistemin e mbrojtjes

Kina lëshoi disa raketa balistike Dongfeng në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, duke filluar nga ora 13:56 me orën lokale, tha Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Raketat Dongfeng janë ato që lëshohen nga Ushtria Çlirimtare Popullore Kineze.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se kishte aktivizuar sistemet përkatëse të mbrojtjes në përgjigje të tyre, duke shtuar se dënoi veprimin irracional të Kinës, e cila shkatërroi një pjesë rajonale, raportoi Reuters.

Tensionet atje u rritën pas vizitës së politikanes amerikane, Nancy Pelosi.

Të fundit
Lajme të lidhura