fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Kim Jong Un ia tregon botës për herë të parë vajzën e tij

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un i tregoi botës për herë të parë vajzën e tij të shtunën në fotot që shfaqnin të dy para lëshimit të raketës balistike më të madhe të vendit.

Koreja e Veriut testoi raketën balistike ndërkontinentale Hwasong-17 (ICBM) të premten, njoftoi të shtunën agjencia shtetërore e lajmeve KCNA.

Një shtesë surprizë e lançimit ishte prania e vajzës së Kim, ekzistenca e së cilës nuk është konfirmuar kurrë publikisht më parë.

- Advertisement -

Paraqitja e saj e papritur ngre perspektivën që udhëheqja e shtetit totalitar të kalojë në brezin e katërt të familjes Kim dhe sugjeron që armët bërthamore do të jenë pjesë e kësaj trashëgimie, thonë analistët.

KCNA nuk e përmendi emrin e vajzës, e cila shihet në foto me një pallto të bardhë duke mbajtur dorën e babait të saj teksa shohin raketën gjigante.

“Kjo është hera e parë që ne kemi parë vajzën e Kim Jong Un në një ngjarje publike,” tha Michael Madden, një ekspert për udhëheqjen e Koresë së Veriut në Qendrën Stimson me qendër në SHBA.

- Advertisement -

Jenny Town nga 38 North, një organizatë me bazë në Uashington që studion Korenë e Veriut, tha se Kim duke e çuar vajzën e tij në një test ICBM dhe duke postuar foto të të dyve duke parë nisjen sugjeron se ai nuk do të përkulet para presionit për të ngadalësuar programet e saj të armëve ose kthehen në negociata.

“Kjo ka rëndësinë e kalimit të trashëgimisë,” tha ajo.

- Advertisement -

Kim besohet se ka tre fëmijë, dy vajza dhe një djalë, thanë ekspertët.

Disa vëzhgues besojnë se një nga ata fëmijë është parë në pamjet e festimit të festës kombëtare në shtator.Në vitin 2013, ylli amerikan i basketbollit në pension, Dennis Rodman tha se Kim kishte një “fëmijë”, një vajzë të quajtur Ju Ae.

Pas një udhëtimi në Korenë e Veriut atë vit, Rodman i tha Guardianit se ai kaloi kohë me Kim dhe familjen e tij dhe mbajti fëmijën.Ju Ae vlerësohet të jetë rreth 12-13 vjeç, që do të thotë se pas katër deri në pesë vjet ai do të përgatitet të ndjekë universitetin ose të hyjë në ushtri, tha Madden.

“Kjo do të thotë se ajo do të shkollohej dhe trajnohej për t’u bërë lider – mund të ishte përgatitje që ajo të merrte një rol drejtues ose mund të bëhej një këshilltare dhe një lojtare e prapaskenave si tezja e saj”, tha ai

- Advertisement -

Të fundit

Çfarë do të thotë “magnituda” dhe “intensiteti” i tërmetit?

Madhësia dhe intensiteti i një tërmeti janë dy koncepte që shpesh ngatërrohen. Magnituda e tërmetit përcaktohet nga vlera e...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -