fbpx
-4.2 C
Pristina
E hënë, 6 Shkurt, 2023

KFOR iu përgjigj Serbisë për kërkesën e kthimit të ushtrisë së tyre në Kosovë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Sipas mediave serbe komiteti i Ushtrisë Serbe të premten ka pranuar përgjigjen e KFOR në vendkalimin kufitar në Merdarë.

Ministria serbe e mbrojtjes ka njoftuar se përfaqësuesit të Komisionit për Zbatim të Marrëveshjes Teknike-Ushtarake të Shtabit të Përgjithshëm së Serbisë kanë pranuar sonte në natën e krishtlindjes përgjigjen për kthimin e 1 mijë pjesëtarë të Ushtrisë së Serbisë dhe Policisë së Serbisë në territorin e Kosovës.

- Advertisement -

Ministria e Mbrojtjes së Serbisë siç raportohet këtë dokument ia ka dorëzuar kabinetit të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vucic, për ta njoftuar me përmbajtjen e përgjigjes është cekur në komunikatën e ministrisë serbe.

Në komunikatë nuk ceket përmbajtja e përgjigjes së misionit të NATO’së në Kosovë, KFOR, por kjo kërkesë gjerësisht ishte kundërshtuar nga politikanë dhe diplomatë të shteteve anëtare të aleancës, si ata amerikanë dhe gjermanë.

- Advertisement -

Të fundit

Pamje apokaliptike: Momenti kur ndërtesa në Aleppo të Sirisë bëhet rrafsh me tokë

Mbi 1 mijë e 200 persona kanë vdekur nga tërmeti në Turqi e Siri. Mijëra ndërtesa u rrënuan krejtësisht nga...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -