29.8 C
Pristina
Wednesday, August 17, 2022
- Advertisement -

Këto janë dy pasaportat më të fuqishme për udhëtim në Evropë

Gjermania dhe Spanja janë konsideruar të kenë pasaportat më të fuqishme të Evropës për sa i përket numrit të destinacioneve që mund të vizitojnë pa vizë.

- Advertisement -

Një renditje e tillë e bërë përmes raportit të fundit të publikuar nga Henley Passport Index, duke marrë parasysh të dhënat e Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA), zbuloi se të dyja vendet zënë vendin e tretë në këtë indeks, transmeton SchengenVisaInfo.com .

Pasaportat e të dy vendeve mund të udhëtojnë në 190 destinacione pa viza.

Më parë Gjermania renditej në pozitën e dytë për Indeksin e Pasaportave Henley, por tani është zhvendosur në të tretën, duke ndarë vendin e tretë me Spanjën.

- Advertisement -

Sidoqoftë dy vendeve u kërkohet një vizë për të hyrë në 36 destinacionet e mëposhtme.

Oqeani: Nauru

Lindja e Mesme: Siri, Jemen

- Advertisement -

Evropa: Azerbajxhani, Rusia

Karaibe: Kubë

Azia: Afganistani, Kina, Japonia, Turkmenistani, Butani, India, Koreja e Veriut,

Amerikanët: Surinami

Afrikë: Algjeri, Angola, Benin, Kamerun, Republika e Afrikës Qendrore, Çad, Kongo, Republika Demokratike e Kongos, Republika e Kongos, Bregu i Fildishtë, Xhibuti, Guinea Ekuatoriale, Eritrea, Gana, Guinea, Kenia, Liberia, Libia, Mali, Nigeria , Sudani i Jugut, Sudan.

Ndryshimet e fundit të bëra në Indeksin e Pasaportave Henley zbulojnë se Japonia vazhdon të jetë në pozitën e parë, ndërsa pasaportat e saj i lejojnë mbajtësit e tyre të udhëtojnë në 193 destinacione pa vizë.

Në të njëjtën kohë, pozicionin e dytë e zënë dy vende joevropiane; Singapori dhe Koreja e Jugut me 192 vende./Euronews.al

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -