18.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Kënga që aludon qartë “kthimin e Kosovës në Serbi”, këndohet nëpër shkollat serbe (VIDEO)

- Advertisement -

Këngëtarja që pretendoj përfaqësimin e Serbisë në Eurovizion, Anxhela Ignjatoviq- Breskvica, është ende një temë e nxehtë në mediat vendase, sepse stuhia rreth mosparaqitjes së saj në këtë garë nuk është shuar.

- Advertisement -

Mirëpo, duke gjykuar nga gjithçka mund të shohim, kënga e saj kontroverse “Foleja e Shqiponjës” u shndërrua në një hit, sidomos tek fëmijët që janë fansat e saj më të mëdhenj.

Tashmë në rrjetet sociale është shfaqur një video nga një shkollë në Serbi, ku fëmijët së bashku në kor këndojnë këngën e Breskvicës, ndërsa prindërit e tyre e shohin me krenari dhe duartrokasin.

- Advertisement -

Kujtojmë, kjo këngë aludon qartë për “kthimin e Kosovës në Serbi” me tekstin dhe peizazhin e saj, ndonëse autorët e saj mundohen ta mbulojnë atë, shkruan Vijesti

Serbia tentoi të dërgojë në Eurovision një këngë me mesazh politik dhe që përkrah gjenocidin serb mbi popullin e Kosovës.

Kënga “Gnezdo orlovo” (Foleja e Shqiponjës) e interpretuar nga Breskvica është duke garuar për të përfaqësuar Serbinë në Eurovision 2024.

- Advertisement -

Në tekstin e kësaj këngë bëhet thirrje për kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë, ndonëse jo drejtpërdrejtë por në tekst fshihet ky mesazh.

“Një re gri fsheh qiellin, përsëri zogjtë e zinj (Kuptimi: shqiptarët).
“Bie bubullima, bie shi, breshër dhe shkatërron folenë e shqiponjës” (Kuptimi: Kosova)
“Babi i thotë shqiponjës së vogël “do të kalojë birë”. Do të ikin zogjtë e zinj, qenia e ndritur vjen përsëri (Kuptimi: Kthimi i ushtrisë serbe në Kosovë).
Nga faqja e Eurovison Kosova bëhet thirrje që të angazhohemi të gjithë për të mos lejuar që kjo këngë të shkoj në Eurovision.
Më poshtë teksti i këngës në gjuhën shqipe:
Foleja e shqiponjës
Pranvera solli diellin
Mbi kodër, gjithçka lulëzoi
Një mollë mbin në fushë
E papjekura ra nga dega me një rënkim të fortë
Refreni
Një re gri fsheh qiellin, përsëri zogjtë e zinj
Bie bubullima, bie shi, breshër dhe shkatërron folenë e shqiponjës
Mëngjes zgjuar, nata është e lodhur
Mollë në bar e trishtuar e zymtë
Lulëzon përsëri, zë rrënjë
Dhe sapo hodhi një sy diellit, u shfaq një hije e madhe
Refreni
Një re gri fsheh qiellin, përsëri zogjtë e zinj
Bie bubullima, bie shi, breshër dhe shkatërron folenë e shqiponjës
Babi i thotë shqiponjës së vogël “do të kalojë birë”
Do të ikin zogjtë e zinj, qenia e ndritur vjen përsëri
Dashuria ime, dashuria ime, do të jetë përsëri e ndritshme
Dashuria ime, dashuria ime, gjithçka do të përfundojë. / KultPlus.com

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -