fbpx
-1.7 C
Pristina
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Kandidati i VV-së për kryetar të Mitrovicës së Veriut: Do t’i fitoj zgjedhjet e 18 dhjetorit

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), dje ka certifikuar subjektet politike dhe kandidatët e tyre për kryetar për zgjedhjet e 18 dhjetorit që do të mbahen në komunat serbe.

Dy partitë e mëdha Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, do të garojnë me nga katër kandidatë, kurse pjesë e procesit zgjedhor do të jenë edhe subjektet tjera politike.

Por, cilat janë pritshmëritë e kandidatëve të partive shqiptare për zgjedhjet e 18 dhjetorit në Mitrovicë të Veriut.

- Advertisement -

Kandidati i VV-së, Erden Atiq ka thënë për Front Online se shpreson se do të jetë fitues i zgjedhjeve të 18 dhjetorit në Mitrovicë të Veriut.

Këtë e thotë për shkak se në dy palë zgjedhjet e kaluara ka qenë më i votuari pas Listës Serbe.

Kurse sa i përket koalicioneve thotë se ende është herët të flitet.

“Po padyshim, duke e marrë parasysh që në dy palë zgjedhjet paraprake, kam qenë kandidati më i votuar pas Listës Serbe. Për aspektin e koalicionit kemi bashkëpunim me partitë të tjera dhe me etnitete tjera politike që nuk kanë marrë pjesë në zgjedhje, por a ka me pas diçka kështu formalisht nuk mundem me dit prej tash”, është shprehur Atiq pë Frontonline.

- Advertisement -

I, pyetur se në rast të fitores a do të pranohet nga qytetarët serb, Atiq thotë se rezultati zyrtar duhet të pranohet.

“Po, pa marrë parasysh rrethanat, siç e dini edhe KQZ-ja e ka dhënë verdiktin e vet se pa marrë parasysh përqindjen e daljes në ditën e zgjedhjeve me 18 dhjetor rezultati ka me qenë zyrtar dhe i pranueshëm dhe mendoj që ka me u pranu edhe më lehtë prej komunitetit serb, prej asaj pjesë që nuk janë nën agjendën, kërcënimet, presionin e shantazhin që ua bën Lista Serbe”, ka shtuar ai.

- Advertisement -

Të fundit

Nxirret nga rrënojat me cigare në gojë, s’e heq as pas insistimit të shpëtimtarëve

Turqia është goditur të hënën nga një tërmet shkatërrimtar që ka lënë mijëra të vdekur, mijëra të pastrehë dhe...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -