17.6 C
Pristina
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Kafiqat e Prishtinës po ua ndalojnë hyrjen “katunarëve”

- Advertisement -

Të rekomanduara

Nga Viktor Buzhala

Nje dukuri e shemtuar po ndodhe neper nje pjese te madhe te kafiterive te famshme te Prishtines: Nuk po lejohet te hyjne personat e zonave rurale. Kafiqat jane thate, nderkohe refuzohen me gjoja qe tavolinat jane te rezervuara.

- Advertisement -

Kjo ka sjelle disa incidente, madje edhe vrasje ne nje nga to, prone e nje ish ministri, i cili u be minister pikerisht nga vota e zonave rurale, Drenices. E tash drenicaket nuk i le as me hy ne kafe te vet. Ai gjate ketyre diteve kishte probleme serish. Nuk di cka lypin diferencuesit e tille te shoqerise ne politike se?

Ne anen tjeter, rezervimet e tavolinave jane luks.

Administrata Tatimore dhe Komuna e Prishtines do te duhej t’u aplikonin taksa te pakten 10 fish me te larta per tavolinat e rezervume. Luksi gjithkund ne bote paguhet. S’mund te paguaje nje lokal i rezervuar prej elites taksa njejte si nje burektore. E nese s’jane te rezervume, por i qitni ato vetem per me i diferencu e nencmu njerzit, atehere kishi me u detyru ose me pagu, ose me i leju njerzit me hy.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Shqetësuese shmangia nga përpjekjet për stabilitet

Gjenerali amerikan Daniel Hokanson, Shef i Byrosë së Gardës kombëtare dhe anëtar i Shefave të Shtabit të përbashkët...

Më shumë