18.7 C
Pristina
Tuesday, May 21, 2024

Kadyrov kërcënon të pushtojë Gjermaninë: Duhet të kthehemi atje, është toka jonë

- Advertisement -

Diktatori mesjetar i Çeçenisë dhe një aleat i Vladimir Putinit, Ramzan Kadyrov ka kërcënuar rivendosjen e forcave pushtuese ruse në territorin gjerman, pas dërgimit të tankeve perëndimore, përfshirë Leopard 2 të prodhimit gjerman, në Ukrainë.

- Advertisement -

“Ne duhet të kthehemi atje, është territori ynë,” tha Kadyrov për pushtimin e ish-Gjermanisë Lindore nga BRSS në një intervistë për televizionin shtetëror rus.

Ai tha se kancelari gjerman Olaf Scholz duhet të mbajë përgjegjësi për deklaratat e tij në lidhje me Rusinë. Vladimir Putin gjithashtu ka kritikuar dërgimin e tankeve gjermane në Ukrainë për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ka deklaruar, jo për herë të parë, se ai është gati të bëjë gati të gjithë arsenalin rus. përfshin armët bërthamore.

- Advertisement -

Sipas Kadyrov, tërheqja e trupave sovjetike nga territori i ish-RDGJ në vitet 1990 ishte një gabim. Ata që janë përgjegjës, si ish-presidenti Mikhail Gorbachev, i cili vdiq vitin e kaluar, duhet të ishin ndëshkuar si “tradhtarë”, tha udhëheqësi 46-vjeçar çeçen, forcat e të cilit po luftojnë në Ukrainë.

Ai pohoi se nuk ka frikë nga një konfrontim i mundshëm me NATO-n apo një luftë e afërt bërthamore.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -