16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Izraeli publikon pamjet e Aeroplanit F-35 amerikan duke rrëzuar dronët iranianë

Forcat Ajrore izraelite (IAF) kanë publikuar pamjet që pretendojnë se tregojnë dy dronë Shahed 197 të prodhuar nga Irani duke u kapur dhe rrëzuar nga avionët luftarakë F-35I Adir të gjeneratës së pestë.

- Advertisement -

Sipas informacionit të paraqitur nga IAF, ngjarja ka ndodhur në mars 2021. Ky është rasti i parë i regjistruar i luftimeve ajrore të kryera nga F-35.

Sipas pamjeve, të cilat u postuan në llogarinë e IAF në Twitter, dronët iu afruan hapësirës ajrore izraelite. Katër F-35 u nisën dhe dy prej tyre vazhduan të kryenin përgjimin.

“Ne dërguam dy avionë përtej kufijve të Izraelit, për të identifikuar, klasifikuar dhe rrëzuar UAV-të brenda disa sekondave. Avioni është jashtëzakonisht i fuqishëm, i aftë të zbulojë objektiva të ngadalta larg ‘shtëpisë’ dhe në koordinim me njësitë e kontrollit, ato ofrojnë mbrojtje ajrore me rreze të gjerë kundër kërcënimeve rajonale në zhvillim të vazhdueshëm”, citohet në Njoftimi për shtyp.

- Advertisement -

Publikimi i identifikon dronët si Shahed 197 të prodhuar nga Irani. Videoja e IAF përmban pamjet e regjistruara nga sensorët e F-35, duke treguar se avioni është një krah fluturues, me një helikë gjithashtu të dukshme në pjesën e pasme.

Irani ka prodhuar modele të shumta të avionëve dhe helikëve të dronëve, shumica e të cilëve bazohen në Lockheed Martin RQ-170 Sentinel të prodhuar në SHBA, i cili u kap nga ushtria iraniane në 2011.

- Advertisement -

Sipas njoftimit, droni po i dërgonte armë të vogla organizatës Hamas në Rripin e Gazës. Disa fotografi, të publikuara nga IAF, tregojnë rrënojat e dronit dhe mbetjet e pistoletave dhe objekteve të tjera që ka të ngjarë të ishin mbajtur nga droni.

IAF nuk specifikoi se çfarë lloj rakete u përdor për të rrëzuar dronët.

Lockheed Martin F-35 Lightning II është një avion luftarak i gjeneratës së pestë me një motor, me aftësi të avancuara. Izraeli përdor një variant specifik të avionit, të quajtur F-35I Adir, i bazuar në F-35A.

IAF porositi 50 F-35, të cilat filloi t’i merrte në vitin 2016. Në vitin 2018, Izraeli njoftoi se lloji është përdorur në Iuftime për herë të parë.

Që atëherë, avioni ka parë përdorim të vazhdueshëm duke kryer suIme ajrore dhe operacione zbulimi në vendet fqinje.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -