7.1 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 12:39

Ish ushtari i UÇK – së: Nëse e doni shtetin eja kontribojmë të gjithë

Ditëve të fundit është renduar tej mase gjendja e shtetit tonë si rezultat i Pandemisë COVID 19, dhe si gjithmonë në shtetin tim “ANKESA” e të gjithëve mbetet mekanizëm i vazhdueshme pa folur për zgjidhjen.

- Advertisement -

Për të gjithë ju në sektorin publik duke filluar nga Ministra, Deputet, Kryeministër e zv. Ministra, Profesor Universitar, punëtor të arsimit e të Komunave por edhe ju veteran të UÇK-së të cilët përfitoni nga shteti e kam një propozim: EJA HYJMË NË VETIZOLIM PËR 14 DITË DHE GJITHASHTU PAGËN TË CILËN E MARRIM JA DHUROJMË SHTETIT NË MËNYRË QË TË NDIHMOHEN KATEGORITË QË JANË MË TË NEVOJSHME DHE DALIM NGA KRIZA. Nëse NE me familjet tona hyjmë në vetizolim ( kjo nuk do thotë se jemi të infektuar) i bjen që gjysma e familjeve në Kosove të qëndrojnë për 14 Ditë mbyllur që ta mundim virusin.

Pagat tona lë të shkojnë për shëndetësinë, policinë, ata që kanë nevojë dhe nëse llogarisim së diku në sektorin publik marrin rroga mbi 400 mijë veta me një rrogë mesatare 250 euro i bjen që në i ndihmojmë shtetin diku rreth 100 milion ne muaj dhe po të shkojnë këto për shëndetësi dhe ata që kanë nevojë besoj se brenda një muaji do ta mposhtim virusin.

Pra, është e lehtë të kundërshtohet e të flitet, por shteti në të cilën jetojmë nuk është as i Albin Kurtit, as i Avdullah Hotit, as i Armend Zemajt e Arben Vitise por e të gjithë qytetareve pa dallim. Kontributi jonë për shtetin dhe në luftën kundër Pandemisë është kontribut që e lehtëson dhe e ndihmon vet shtetin për të cilën me gojën plot themi se kemi luftuar.

Në kohen moderne lufta përmes tytës së pushkës është e kaluar, dhe tanimë duhet të luftojmë me kontributin tonë qoftë edhe duke bërë sakrifica financiare dhe të lëvizjes tonë për të ndihmuar shtetin. Të gjithë bashkë, sa shkruajmë dhe flasim është mire që në mënyre të organizuar ta ndihmojmë shtetin. Pandemia e ka përfshire tërë boten, dhe Kosova nuk është imune ndaj saj, prandaj e kemi obligim si qytetar të këtij vendi ta ndihmojmë Kosovën tonë.

Personalisht më dëshirën me të madhe e jap rrogën e Veteranit shtetit tim dhe vetizolohem për dy javë se bashku me familje ( edhe pse nuk jemi të infektuar) vetëm e vetëm që ta ndihmojmë luftën kundër pandemisë.

Fitim GASHI

Të fundit

Ç’po ndodh në Gjirin Persik, Shtetet e Bashkuara dërgojnë një aeroplanmbajtëse të madhe

Aeroplanmbajtësja amerikane, “USS Nimitz”, është dërguar këtë javë në Gjirin Persik, disa ditë para vrasjes së një shkencëtari të njohur iranian për energji bërthamore....

Trumpi pëson bumerang: Kërkoi rinumërim, Bidenit i shtohen votat në këtë shtet

Pas kërkesës së Trumpit për rinumërim të votave në rajonin më të madh në Wisconsin, ky proces përfundoi të premten. Në fund, Joe Biden...

Albin Kurti me gruan e Rexhep Selimit shkojnë bashkë në Prekaz nderojnë daljen e parë të UÇK-së

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka bërë homazhe sot në kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt, për nder të Festave të 28...

Gazetari kosovar, Agim Muhaxheri që goditi regjimin serb: Rrëfen për eliminimin e vogëlushit nga Boban Kërstiq!

Rrëfimin i dhimbshëm i familjes Brestovci nga Prishtina, familje kjo e cila në natën e 27 korrikut të vitit 1994 humbi djalin e tyre...

Momenti historik kur Rexhep Selimi, Daut Haradinaj e Mujë Krasniqi dolën publikisht me uniformat e UÇK-së

28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë...

Kurti nga Prekazi: Padrejtësisë që po i bëhen UÇK-së, nuk do të na dobësojnë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë homazhe në kompleksin e familjes Jashari. Kurti, nga atje ka thënë se padrejtësitë që po i bëhen...

Gold AG bëhet baba për 28 nëntor, djalit ia vendos emrin Gueril

Reperi Gold AG dhe bashkëshortja e tij, Ermira bëhen prindër për herë të parë. Çifti kanë mirëpritur në jetë djalin e tyre të parë. Këtë e...

Të tjera nga rubrika

Ç’po ndodh në Gjirin Persik, Shtetet e Bashkuara dërgojnë një aeroplanmbajtëse të madhe

Aeroplanmbajtësja amerikane, “USS Nimitz”, është dërguar këtë javë në Gjirin Persik, disa ditë para vrasjes së një shkencëtari të njohur iranian për energji bërthamore....

Trumpi pëson bumerang: Kërkoi rinumërim, Bidenit i shtohen votat në këtë shtet

Pas kërkesës së Trumpit për rinumërim të votave në rajonin më të madh në Wisconsin, ky proces përfundoi të premten. Në fund, Joe Biden...

Albin Kurti me gruan e Rexhep Selimit shkojnë bashkë në Prekaz nderojnë daljen e parë të UÇK-së

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka bërë homazhe sot në kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt, për nder të Festave të 28...

Gazetari kosovar, Agim Muhaxheri që goditi regjimin serb: Rrëfen për eliminimin e vogëlushit nga Boban Kërstiq!

Rrëfimin i dhimbshëm i familjes Brestovci nga Prishtina, familje kjo e cila në natën e 27 korrikut të vitit 1994 humbi djalin e tyre...