23.2 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Ish kryeministri rus: BE mund të zhduket para se të pranoi Ukrainën

Anëtarësimi i Ukrainës në Bashkimin Evropian është i mundur vetëm kah mesi i këtij shekulli dhe deri në atëherë vetë unioni mund të zhduket, tha sot Dmitry Medvedev.

Zëvendës Presidenti i Aleancës së Sigurisë së Rusisë shkroi profilin e tij në Telegram se situata me anëtarësimin e Ukrainës në BE është e ngjashme me ndërtimin e komunizmit në BRSS, data e zbatimit të këtyre planeve nuk është specifikuar, por ka shumë kushtet abstrakte dhe të paverifikueshme.

Verifikimi i tyre objektiv është i pamundur, vazhdoi Medvedev, ato do të verifikohen për dekada dhe këtë do ta bëjnë gjeneratat e reja të liderëve të BE-së, prandaj “termi i duhur është mesi i shekullit, jo më herët”, transmeton TASS.

“Po sikur BE-ja të zhduket deri atëherë? Është e frikshme të mendosh se çfarë skandali do të jetë, sepse çfarë sakrificash u bënë në altarin e anëtarësimit në BE dhe çfarë mashtrimi i pritshmërive të fatkeqve”, theksoi Medvedev.

Të fundit
Lajme të lidhura