16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

Ish-ambasadori amerikan në Serbi: Nëse nuk ka zgjidhje deri më 1 shtator, mund të ketë probleme

Mesazhet e misionit diplomatik evropiano-amerikan, të angazhuar për afrimin e qëndrimeve të Kosovës dhe Serbisë për çështjet e hapura të dy palëve, tregojnë se problemi nuk është zgjidhur – edhe pse një gjë e tillë nuk është deklaruar publikisht thotë Cameron Munter, diplomat amerikan në pension dhe ish-ambasador në Serbi.

Në ditët para skadimit të afatit për fillimin e zbatimit të vendimit të autoriteteve të Kosovës për riregjistrimin e automjeteve dhe futjen e dokumenteve të transitit për qytetarët e Serbisë, që kësaj radhe u shkaktua për përshkallëzimin e marrëdhënieve mes të dy palët, Munter është i bindur se diplomacia e anijeve të partnerëve perëndimorë nuk ka përfunduar ende.

- Advertisement -

“Si çdoherë, deri në momentin e fundit, ekziston një mënyrë për të arritur zgjidhje. Por nëse kjo nuk ndodh deri më 1 shtator, mund të ketë dhunë. Jo vetëm për qëllimet apo qëndrimet e përgjegjësve në Prishtinë dhe Beograd, por edhe për shkak të reagimeve të njerëzve në terren ”, thotë për VOA në edicionin serb ish-përfaqësuesi i lartë diplomatik amerikan në Beograd.

Munter i sheh pohimet e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili tha se nuk ka pothuajse asnjë shans për të harmonizuar qëndrimet në tavolina dhe dokumente, si një përpjekje diplomatike për t’i ofruar palës kosovare një marrëveshje për ndonjë temë tjetër – pa ndonjë lidhje për çështjet e ngritura në muajin e fundit – të cilat kanë shkaktuar tensione.

“Dua të besoj se zotërinjtë [Kurti dhe Vuçiq] nuk duan që dhuna të ndodhë dhe se të dy janë të përkushtuar për një zgjidhje paqësore. Por ndoshta njëri prej tyre mendon se ia vlen t’i përmbahet një parimi që kontribuon në rritjen e rrezikut të dhunës. Besoj se duhet të realizohet reciprociteti”.

- Advertisement -

“Në shumë aspekte, unë besoj se topi është në fushën e zotit Vuçiq. Nëse ai dëshiron të shohë dhunë, mund ta bëjë atë. Por unë shpresoj se ai nuk e dëshiron këtë. Dhe shpresoj se ai do të jetë në gjendje të përshtatet me këtë situatë”, ka thënë ndër të tjera ish-diplomati i lartë amerikan.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -