14.4 C
Pristina
Tuesday, September 27, 2022
- Advertisement -

Ish-agjenti i FBI-së hetohet për lidhjet me Rusinë, përmenden Edi Rama dhe Kosova

Një ish-agjent i nivelit të lartë të FBI-së, i cili ishte i përfshirë në hetimin për kontaktet e fushatës së ish-presidentit amerikan, Donald Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve të vitit 2016, është vënë vetë nën vëzhgimin e prokurorëve federalë për lidhjet e tij me Rusinë dhe qeveritë e tjera të huaja.

Këtu përmendet edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe lidhjet e tij me ish-zyrtarin e lartë.

- Advertisement -

Në fund të vitit të kaluar, sipas dokumenteve të brendshme të gjykatës të siguruara nga BusinessInsider, avokatët amerikanë mblodhën fshehurazi një juri të madhe që të shqyrtojë sjelljen e Charles McGonigal, ish-kreut të kundërzbulimit në zyrën e FBI-së në New York City.

Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të komentonte se çfarë po hetonte juria ose nëse hetimi mbeti në vazhdim. Por një thirrje dëshmitari e siguruar nga Insideri duket se tregon se qeveria, pjesërisht, po shqyrtonte marrëdhëniet e biznesit të McGonigal me një ndihmës të lartë të Oleg Deripaska, oligarku miliarder rus i cili ishte në qendër të akuzave se Rusia ka bashkëpunuar me fushatën e Trumpit për ndërhyrjeje në zgjedhjet e 2016-ës.

Thirrja, e lëshuar në nëntor, kërkon të dhëna në lidhje me McGonigal dhe një firmë konsulente në hije të quajtur “Spectrum Risk Solutions”.

- Advertisement -

Një javë pas lëshimit të thirrjes, një emigrant me origjinë sovjetike i quajtur Sergey Shestakov tha në një dosje të veçantë se McGonigal e kishte ndihmuar atë të “lehtësonte” një lidhje midis Spectrum dhe ndihmësit të Deripaskas. Në dosje thuhet gjithashtu se McGonigal ndihmoi në prezantimin e ndihmësit me “Kobre & Kim”, një firmë ligjore në New York që është e specializuar në përfaqësimin e klientëve të cilët po hetohen me dyshimin për “mashtrim dhe sjellje të pahijshme”.

Ndonëse nuk do të kishte qenë domosdoshmërisht e paligjshme që McGonigal të punonte në emër të Deripaskës, moszbulimi i aktiviteteve të mbuluara nga Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Huaj, si lobimi dhe marrëdhëniet me publikun, dënohet me gjobë 250,000 dollarë dhe deri në pesë vjet burgim.

Deripaska u sanksionua nga Departamenti i Thesarit në vitin 2018 për veprim si agjent i Kremlinit dhe është akuzuar për urdhërimin e vrasjes së një biznesmeni.

- Advertisement -

Nuk është e qartë nëse McGonigal është një objektiv i hetimit të jurisë së madhe, apo thjesht një subjekt, aktivitetet e të cilit janë disi të lidhura me të. Dhe nuk ka asgjë në dokumentet e gjykatës apo diku tjetër që të sugjerojë se McGonigal u soll në mënyrë të papërshtatshme gjatë hetimit të FBI-së për fushatën e Trumpit. Por materialet e kërkuara në thirrjen e dëshmitarit ngrenë pikëpyetje nëse një agjent i lartë i FBI-së mund të ketë përgjuar lidhjet që ai ka bërë gjatë viteve të shërbimit të tij publik për përfitime private.

Shqyrtimi federal i McGonigal është veçanërisht i habitshëm duke pasur parasysh punën e tij në FBI. Para daljes në pension të tij në vitin 2018, McGonigal drejtoi hetimin e WikiLeaks ndaj Chelsea Manning, arrestoi këshilltaren e sigurisë kombëtare të Bill Clinton, Sandy Berger për heqjen e materialeve të klasifikuara nga një dhomë leximi të Arkivit Kombëtar, dhe e drejtoi kërkimin për një nishan kinez brenda CIA-s. Në vitin 2016, kur u shfaqën raporte se Rusia kishte hakuar sistemin e postës elektronike të Komitetit Kombëtar Demokratik, McGonigal po shërbente si shef i seksionit të krimeve kibernetike në selinë e FBI-së në Washington.

Sipas dokumenteve të siguruara, prokurorët po shqyrtojnë gjithashtu nëse McGonigal ka lidhje me qeverinë e Bosnjë dhe Hercegovinës, si dhe ndonjë “pagesë apo dhuratë” që i është dhënë nga qeveritë e Kosovës, Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Dy burime i thanë BusinessInsider se McGonigal ishte i afërt me Edi Ramën, i cili ka shërbyer si kryeministër i Shqipërisë që nga viti 2013. Sipas një emaili të rishikuar nga BI, McGonigal përdori llogarinë e tij zyrtare të emailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes Ramës dhe një amerikani, firmën e të cilit kryeministri po mendonte ta angazhonte për një nismë kundër korrupsionit. Në fund, FBI-ja nuk ia dha miratimin McGonigalit për takimin dhe ai nuk u zhvillua kurrë.

Një përfaqësues i Ramës tha se marrëdhënia e kryeministrit me McGonigal ishte “një marrëdhënie miqësore tërësisht private pa interes publik”.

Që kur u largua nga FBI-ja, McGonigal ka vazhduar të tregtojë ekspertizën e tij në kundërzbulim. Në vitin 2020, muaj pas ndihmës së raportuar të tij për ndihmësin e Deripaskës, ai u shfaq në një panel në Këshillin Atlantik, ku dënoi korrupsionin e shërbimeve të sigurisë ruse.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -