-5 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 09:21

Ilaçi më i mirë natyral kundër dhimbjes së dhëmbit

Harroni të gjitha ato ilaçe, me të cilat merreni me shpresën se dhimbja e dhëmbit do të ndalojë.

- Advertisement -

Krejt çfarë keni nevojë është pjesa e kuzhinës tuaj.

Kur dikush të thotë karafil, me siguri se mendoni për ndonjë verë të zezë të zier.

Disa e përdorin për t’jua shtuar gjellëve, por, besoni apo jo, sa hap e mbyll sytë ju ndihmon ta largoni dhimbjen e dhëmbit.

Mënyra më e thjeshtë me rastin e dhimbjes së dhëmbit është që një karafil ta vendosni në gojë dhe ta përtypni midis dhëmbëve në mënyrë që ta lëshojë vajin e tij.

Karafilin e zbutur ta mbani në dhëmbin që ndjeni dhimbje për tridhjetë minuta.

E pështyni më pas, e procesin mund ta përsëritni disa herë në ditë në mënyrë që ta lehtësoni dhimbjen e dhëmbit para se ta vizitonani stomatologun.

Nëse karafili ju dhuron aromë jo të këndshme, mund të përdorni kompresë.

Vendosni disa karafila në kompresë dhe formoni një qese të vogël.

Karafilin e copëtoni me çekiçin për mish në mënyrë që ta lëshojë vajin.

Ashtu kompresën e vendosni pranë vendin ku ndjeni dhimbje.

Të fundit

MPJD e Kosovës mbulohet nga flamuri kuq e zi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës është mbuluar ngjyrat kuq e zi. Flamuri kombëtar kuq e zi është vendosur në ballë te ndërtesës së...

Haxhiu: Veprimi i Arban Abrashit vepër penale, të veprojë policia e prokuroria

Anëtarja e LVV-së, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas lajmit se Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi nuk ka respektuar masën e vetizolimit pas infektimit me...

Haradinaj: Nëse doni ta nominoni Murat Jasharin për president, mblidhni nënshkrimet

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po shprehet e bindur se lideri i saj, Ramush Haradinaj do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. Por,...

Veliu apel llapjanëve para zgjedhjeve: Mos bini pre e interesave të VV’së

Ministri i Mbrojtjes, Agim Veliu, njëherësh edhe ish-kryetar i komunës së Podujevës, i ka bërë thirrje qytetarëve llapjanë të dalin masivisht në zgjedhje. Veliu, përmes...

Arban Abrashi thyen rëndë ligjin, del në fushatë me COVID – a do të dënohet me 500 euro?

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka bërë një shkelje tërëndë ligjore. Pas nëntë ditëve që ka njoftuar se është i infektuar me virusin Covid-19,...

E ulët: Mjeku i QKUK’së e quan “gërxhul” Isa Mustafën, pyet nëse akoma është gjallë

Nuk janë të rralla komentet ofenduese ndaj kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafës. Një i tillë është lënë edhe sonte në shkrimin...

Gazetarja austriake i përshkruan si “heronj politikë” Vjosa Osmanin e Albin Kurtin pas situatës së Speciales

Gazetarja austriake, Adelheid Wölfl, në një analizë të shkruar në mediumin prestigjioz vjenez ‘Der Standard’, lidhur me ish-anëtarët e UÇK’së që po akuzohen nga...

Të tjera nga rubrika

MPJD e Kosovës mbulohet nga flamuri kuq e zi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës është mbuluar ngjyrat kuq e zi. Flamuri kombëtar kuq e zi është vendosur në ballë te ndërtesës së...

Haxhiu: Veprimi i Arban Abrashit vepër penale, të veprojë policia e prokuroria

Anëtarja e LVV-së, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas lajmit se Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi nuk ka respektuar masën e vetizolimit pas infektimit me...

Haradinaj: Nëse doni ta nominoni Murat Jasharin për president, mblidhni nënshkrimet

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po shprehet e bindur se lideri i saj, Ramush Haradinaj do të jetë presidenti i ardhshëm i vendit. Por,...

Veliu apel llapjanëve para zgjedhjeve: Mos bini pre e interesave të VV’së

Ministri i Mbrojtjes, Agim Veliu, njëherësh edhe ish-kryetar i komunës së Podujevës, i ka bërë thirrje qytetarëve llapjanë të dalin masivisht në zgjedhje. Veliu, përmes...