3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

I zbuluan vendndodhjen nga videot në TikTok, ushtarët ukrainas i suImojnë me artileri të rëndë çeçenët

Lideri çeçen Ramzan Kadyrov pranoi se ushtria e tij ka pësuar humbje të mëdha nga suImi me artileri nga ushtria ukrainase, menjëherë pasi ata kishin zbuluar vendodhjen e tyre pasi kishin publikuar video në rrjetet sociale.

“Në fillim të kësaj jave, një nga njësitë çeçene në rajonin Kharson u suImua”, tha në Telegram Kadyrov, aleat i ngushtë i presidentit rus, Vladimir Putin.

- Advertisement -

“23 Iuftëtarë u vranë dhe 58 të tjerë u pIagosën”, Deklaroi Kadryov, i cili flet rrallë për humbje në fushëbetejë, por pranoi se luftëtarët e tij, pësuan humbje të madhe atë ditë.

Por sipas ushtrisë ukrainase, numri është shumë herë më i lartë, me mbi 40 çeçenë të vrarë dhe 200 të pIagosur.

Burimet ukrainase raportuan më herët se një njësi çeçene në jug të rajonit Kherson zbuloi vendodhjen e saj përmes fotove të publikuara në rrjetet sociale, dhe më pas u suImuan me artileri të rëndë.

- Advertisement -

Rusët nuk dhanë asnjë informacion publik për humbjen në radhët e ushtrisë çeçene. Lideri çeçen u tha bashhkëatdhetarëve të tij që të mobilizohen në luftën në Ukrainë, në një thirrje që shumë e kanë interpretuar si “xhihad”.

Rusia tashmë ka një justifikim të ri për pushtimin e Ukrainës, ndërsa zyrtarët e lartë në Kremlin deklarojnë se vendi duhet të nisë “de-satanizimin” e Ukrainës.

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, Kadyrov është deklaruar si një nga përkrahësit më të mëdhenj të Iuftës dhe ka dërguar njëri çeçene në fushën e betejës.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -