11 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

I rëndohet gjendja shëndetësore të dënuarit për KRlME Iufte, Ratko Mlladiq

Gjendja shëndetësore e KRlMlNELlT serb Ratko Mlladiq, të dënuar në Hagë me burgim të përjetshëm për GJEN0ClDlN në Srebrenicë dhe KRlME të tjera të Iuftës, është e rëndë.

Kështu po raporton agjencia serbe e lajmeve ‘Srna’, duke thënë se i dënuari me burgim të përjetshëm gjendet në spital në Schevenigen që gjashtë ditë.

- Advertisement -

Sipas të birit të tij, Mlladiq po ankohet për dhimbje të forta dhe dobësi trupore.

Ai ishte në spitalin civil deri të enjten dhe më pas u transferua në spitalin e burgut të Tribunalit.

Në vitin 2017, Gjykata Penale Ndërkombëtare për KRlMET e Iuftës në ish-Jugosllavi e shpalli Mlladiqin fajtor për mizorinë e Srebrenicës në vitin 1995 dhe KRlME të tjera të Iuftës në periudhën 1992-1995 dhe e dënoi me burgim të përjetshëm.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -