17.8 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022

“Humbi gjurmët në Bullgari dhe piloti u zhduk”, avioni misterioz aIarmon NATO-n, shmangu radarët në 6 vende të aIeancës

NATO është vendosur në alarm, pasi është mësuar se një avion i përmasave të vogla ka kaluar në hapësirën ajrore të gjashtë vende të aleancës pa u diktuar nga radarët, para se piloti të ulej dhe më pas të zhdukej.

Avioni i dyshimtë u pa nga Forcat Ajrore Hungareze dhe Rumune duke fluturuar përmes hapësirës së tyre ajrore, por ai e vijoi rrugën edhe mbi Poloni, Sllovaki dhe Serbi përpara se të zbarkonte në Bullgari.

Secili prej këtyre vendeve me përjashtim të Serbisë është anëtar i NATO-s. Sipas medias Euractiv, avioni misterioz besohet të jetë nisur nga Lituania dhe është ulur në një aeroport të braktisur në Targovishte, Bullgari.

Avionët luftarakë, duke përfshirë F-16 të USAF, dy F-16 rumunë dhe dy Gripen hungarez, u përplasën dhe gjurmuan udhëtimin e avionit dyvendësh pasi ai nuk iu përgjigj transmetimeve radiofonike.

Aeroplani i vogël Beechcraft thuhet se u ul fillimisht në një aeroport të vogël në Debrecen, Hungari, ku një grup njerëzish zbritën për ta furnizuar me karburant përpara se të ngriheshin përsëri dhe t’i shpëtonin policisë.

Autoritetet bullgare ndërkohë kanë nisur një hetim për atë që ndodhi pasi piloti dhe ekuipazhi u zhdukën pas uljes në aeroportin e Targovishtes, duke e lënë motorin e avionit ende të ngrohtë, sipas raporteve. Aeroporti ka mbetur i pashfrytëzuar prej vitesh dhe tani thuhet se përdoret për qëllime bujqësore.

Zyrtari i Ministrisë bullgare të Mbrojtjes Dragomir Zakov tha se avioni hyri në hapësirën ajrore të vendit të tij në mbrëmjen e 8 qershorit.

- Advertisement -

“Aeroplani në asnjë moment nuk ishte kërcënim për infrastrukturën civile apo ushtarake në Bullgari. Ai fluturonte në lartësi të ulëta, gjë që vështirësonte përgjimin për avionët luftarakë, por monitorohej gjatë gjithë kohës. Ministria e Mbrojtjes po ndërmerr veprimet e duhura për zbardhjen e rrethanave”, tha Zakov.

Incidenti në fjalë vjen disa javë pasi NATO-ja ka përdorur avionët e saj për të kapur dy avionë rusë pranë kufirit finlandez me Norvegjinë mes tensioneve të rritura në rajon. Forcat Ajrore Norvegjeze kapën një Mikoyan MiG-31 ‘Foxhound’ dhe një avion Sukhoi Su-24 ‘Fencer’ pranë hapësirës së tyre ajrore më 27 maj.

Tensionet midis Rusisë dhe vendeve nordike janë rritur në qiell që kur Finlanda dhe Suedia zemëruan Vladimir Putinin duke kërkuar për t’u bashkuar me NATO-n më 18 maj, pothuajse duke dyfishuar kufirin e Rusisë me armiqtë e tyre të frikshëm brenda natës.

Të fundit
Lajme të lidhura