fbpx
0.3 C
Pristina
E premte, 27 Janar, 2023

Hulumtimi që po parashikon dështimin e Rusisë në luftën kundër Ukrainës

Duhet Lexuar

Rusia rrezikon të dështojë, sipas ekspertëve të politikës së jashtme në një raport të Këshillit Atlantik që parashikon gjithashtu se Kina do të pushtojë Tajvanin brenda dekadës së ardhshme, sipas Financial Times.

Gati gjysma e ekspertëve kryesorë të politikës së jashtme besojnë se Rusia do të dështojë si shtet ose do të shpërbëhet deri në vitin 2033, ndërsa një shumicë e madhe pret që Kina të përpiqet të marrë Tajvanin me forcë, sipas një sondazhi të ri të Këshillit Atlantik që sugjeron një dekadë trazirash globale.

- Advertisement -

46% e 167 ekspertëve thanë se dështimi ose shpërbërja e Rusisë mund të ndodhë brenda 10 viteve të ardhshme. 40% e cilësuan Rusinë si një vend që pritet të shpërbëhet për arsye të tilla si “revolucioni, lufta civile ose shpërbërja politike” gjatë asaj periudhe kohore.

“Ukraina thekson qartë potencialin për probleme të brendshme për Rusinë dhe potencialin që vetë lufta të ketë një efekt të kundërt jo vetëm për udhëheqjen e saj, por për vendin në tërësi,” tha Peter Engelke, zëvendësdrejtori i Këshillit të Atlantikut, i cili ndihmoi në hartimin dhe interpretimin e hulumtimit.

Zyrtarët perëndimorë thonë se Rusia është dobësuar ndjeshëm që nga pushtimi i saj në Ukrainë 11 muaj më parë, duke përfshirë sanksionet dhe kontrollet e eksporteve. Ekonomistët besojnë se kapaciteti prodhues i Rusisë po përkeqësohet vazhdimisht si rezultat i sanksioneve, duke e shtyrë vendin me dekada prapa.

Presidenti rus Vladimir Putin ka filluar të pranojë publikisht se Moska po përballet me pengesa në Ukrainë dhe se konflikti do të zgjasë shumë. SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë janë zotuar të mbështesin Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme, me të gjitha palët që po bëjnë plane për të vazhduar luftën për vite me rradhë, raporton abcnews.al.

- Advertisement -

Edhe pse Europa po përjeton konfliktin e saj më të madh tokësor që nga Lufta e Dytë Botërore, shumica e ekspertëve të anketuar thanë se besojnë se Rusia dhe NATO nuk do të përfshihen në konflikt të drejtpërdrejtë ushtarak në dekadën e ardhshme.

Por duke mbështetur paralajmërimet gjithnjë e më ogurzezë nga zyrtarët amerikanë se Kina do të nisë një ofensivë ushtarake për të rimarrë Tajvanin, 70% e të anketuarve parashikuan se Pekini do ta bënte këtë brenda 10 viteve të ardhshme .

Komandantët ushtarakë amerikanë kanë vënë në dukje vitin 2027, 100 vjetorin e themelimit të Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës, si një datë të mundshme pushtimi. Por disa zyrtarë kanë shtuar paralajmërimet e tyre rreth synimeve të Pekinit gjatë vitit të kaluar dhe kanë thënë se pushtimi ka të ngjarë përpara vitit 2024.

- Advertisement -

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë në mënyrë të vazhdueshme Uashingtoni do të mbronte Tajvanin kundër një sulmi kinez, edhe pse SHBA ka shmangur vazhdimisht të specifikojë se çfarë do të bënte për të parandaluar të dy palët të veprojnë, thekson FT.

Pothuajse 90% e të anketuarve besojnë se të paktën një vend tjetër do të rrisë prodhimin e armëve bërthamore deri në vitin 2033. 68% e tyre thanë se Irani do të kishte më shumë gjasa për armë bërthamore, ndërkohë që perspektivat për ringjalljen e një marrëveshjeje bërthamore midis gjashtë fuqive botërore dhe Iranit janë bërë gjithnjë e më të zbehta.

Megjithatë, duke paraqitur njëfarë optimizmi, 58% e ekspertëve thanë se besojnë se armët bërthamore do të mbeten të papërdorura në 10 vitet e ardhshme. Ekspertët e politikës së jashtme parashikuan gjithashtu një shkallë rënie të armëve amerikane.

Ndërsa 71% e të anketuarve parashikuan se SHBA do të jetë ende fuqia ushtarake dominuese në botë deri në vitin 2033, vetëm 31% besojnë se SHBA do të jetë fuqia diplomatike numër një dhe 33% fuqia dominuese ekonomike.

- Advertisement -

Të fundit

Murati për koeficientin e pagave: Nuk po e mbajmë sekret, por është duke u bërë kjo gjë

Ministri i Financave, Hekuran Murati në lidhje me vlerën e koeficientit të pagave ka thënë se nuk është duke...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -