fbpx
-9 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

HoxhoIIarët e Shtimes ankohen: Në përvjetor të Reçakut, u Iëshua këngë kishtare – e papranueshme

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Këshilli i Bashkësisë Islame në Shtime ka lëshuar një reagim për media. Në postimin e tyre në faqen në Facebook, ata kanë reaguar për këngën “Hallelujah” në përvjetorin e masakrës së Reçakut, të cilën e ka thënë se është këngë korale kishtare.

Sipas BIK-ut në Shtime, një gjë e tillë është e papranueshme.

“E të tilla këng janë të pa pranueshme për ne si komunitet me shumicë myslimane, për familjarët e të masakruarve dhe mbi të gjitha për viktimat (martirët) e kësaj masakre.” – shkroi ndër të tjera BIK në Shtime.

- Advertisement -

“1. Sepse duhet t’ja rikujtojmë të gjithëve, se 45 civilët e vrarë në këtë masakër ishin mysliman, bile dita e ramjes së tyre ndodhi në muajin e bekuar të Ramazanit, ditë e xhuma dhe natë e madhe ( nata e Kadrit) dhe se shumica e tyre ishte me agjërim.

2. Poashtu u tubuan në xhami dhe më pas me nderimet më të larta nga të gjithë, u varrosën duke ua falur namazin e xhenezës e duke bërë lutje për ta.” – theksohet tutje.

- Advertisement -

Të fundit

Grabiten kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga tërmeti, arrestohen nga Policia turke

Pas fatkeqësisë së tërmetit, një grup personash kanë grabitur kamionin me ndihma që Fenerbahçe dërgoi për të prekurit nga...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -