-6.1 C
Pristina
16 Janar, 2021 - 21:36

Hoti nis ditën më një sqarim, për procesin e dialogut

- Advertisement -

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka thënë se po fliten disa të pavërteta rreth procesit të dialogut me Serbinë. Andaj, ai ka bërë një sqarim ku ka treguar parimet e tij rreth kësaj teme.

“Lidhur me qasjen time dhe të Qeverisë e Republikës së Kosovës në raport me procesin e dialogut po thuhen gjëra të pavërteta, prandaj dua të sqaroj:

Ne kemi hyrë në dialog me Serbinë mbi parime të qarta:

Udhërrëfyes ka qenë dhe mbetet Kushtetuta e Kosovës.
Integriteti territorial i Kosovës është i panegociueshëm.
Organizimi kushtetues i Kosovës nuk preket.
Nuk ka asociacion me kompetenca ekzekutive.
Marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen reciproke ndërmjet dy vendeve.
Këto parime janë mbështetur edhe nga partnerët tanë. Nuk do të ketë lëvizje nga këto parime” shkruan Hoti në reagim.

Të fundit

Të tjera nga rubrika