fbpx
-1.2 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Historia e padëgjuar/ Pasardhësi i Putinit tregon si e shpëtoi presidentin rus nga “vdekja e sigurt” prej një ariu!

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Alexei Dyumin fitoi besimin e Putinit duke e shpëtuar diktatorin nga ‘vdekja e sigurt’.

Një guvernator rus i “përgatitur si pasardhës” i Vladimir Putinit ka nisur një shkollë trajnimi me dron për trupat e Kremlinit dhe operativët e shërbimeve sekrete për të synuar Ukrainën.

- Advertisement -

Alexei Dyumin, 50 vjeç, është një ish-truproje i Putinit dhe ish-zëvendësministër i Mbrojtjes, i cili udhëhoqi fshehurazi operacionin e vitit 2014 për rrëzimin e presidentit të Kievit Viktor Janukoviç nga Krimea dhe sjelljen e tij në Rusi.

Ai fitoi besimin e Putinit duke shpëtuar diktatorin nga ‘vdekja e sigurt’ pasi i njejti ishte në rrezik për të u sulmuar nga një ari që u përpoq të hynte në një rezidencë malore presidenciale të largët, shkruan Daily Star, përcjell “Bota sot”.

Dyumin po përdoret gjithnjë e më shumë nga Putini – raportohet se ka probleme të shumta shëndetësore – si një zgjidhës problemesh për të shpejtuar furnizimet ushtarake në frontin në Ukrainë.

Video dhe foto të reja nga media propagandistike RIA FAN tregojnë një shkollë drone të ngritur me urdhër të Dyumin në rajonin e Tulës ku ai është guvernator.

- Advertisement -

Ai rekrutoi instruktorë ushtarakë të trajnuar ndërsa Rusia kërkon të rifitojë epërsinë e dronëve në luftë.

Dyumin po përdoret gjithnjë e më shumë nga Putin

Të diplomuarit fitojnë certifikata dhe dërgohen direkt në luftë për të lëshuar sulme me dron ose operacione të inteligjencës.

- Advertisement -

“Që nga fillimi i operacionit special ushtarak, Alexei Dyumin ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë Ruse të Mbrojtjes, me komandën e njësive ku shërbejnë rezervistët e Tulës”, tha Maxim Sinyavsky, ministër lokal i tregtisë.

“Ushtarëve iu dorëzuan pajisje shtesë, makineri dhe pajisje special”.

Dyumin ka shërbyer si nënkryetar i inteligjencës ushtarake GRU dhe mban gradën e ushtrisë gjeneral-lejtnant

“Përvetësimi i aftësive të përdorimit të dronëve do të lejojë personelin ushtarak të kryejë me kompetencë detyrat e tyre.”

Dyumin ka shërbyer si nënkryetar i inteligjencës ushtarake GRU dhe mban gradën e ushtrisë gjeneral-lejtnant.

Ai ishte gjithashtu nënkryetar i gardës presidenciale.

Muajin e kaluar Putin udhëtoi për në Tula, duke vizituar një fabrikë të madhe armësh ku Dyumin ka mbikëqyrur një rritje të prodhimit.

Putini u pa duke inspektuar automjete të blinduara të personelit në fabrikën e armëve Shcheglovsky Shaft SHA.

Guvernatori përmendet gjithnjë e më shumë me miratim në televizionin shtetëror.

Dyumin më herët tregoi se si i nguli sytë ariut që erdhi për të suImuar Putinin në një vendstrehim malor.

Dyumin dikur e shpëtoi Putinin nga një sulm i ariut kafe.

“Natyrisht, unë isha i armatosur, presidenti ishte lart,” tha guvernatori, i parë si një president i mundshëm i veprimit nëse dhe kur Putini detyrohet të japë dorëheqjen.

“Kështu ariu dhe unë shikuam në sy, dhe ai u tërhoq pak.

“Unë hapa derën dhe zbrazja të gjithë gëzhojën e pistoletës sime nën këmbët e tij.”

Më pas bisha u tërhoq.

“Ndjeva keqardhje për ariun,” tha Dyumin.

Putini më vonë e lavdëroi atë që nuk e vrau bishën.

*Foto e ariut është ilustrim

- Advertisement -

Të fundit

A është e rrezikshme të pish kafe me stomakun bosh?

Shumë njerëzve u pëlqen të pinë kafe në mëngjes. Megjithatë, disa të tjerë pohojnë se pirja e kafesë me...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -