22 C
Pristina
Tuesday, August 9, 2022

Hetimet e reja nga rasti i kartonit të Xhakës, dyshohet për përfshirjen e mafisë shqiptare dhe të një ish-futbollisti

Hetuesit që hetojnë kartonin e Granit Xhakës në fitoren e Arsenalit kundër Leeds Unitedit sezonin e kaluar, po shqyrtojnë një komplot të dyshuar kriminaI që përfshin mafien shqiptare dhe një ish-futbollist profesionist i cili është dënuar për trukim ndeshjesh.

“Sportsmail” zbuloi në qershor se hetimi i FA për kartonin e verdhë të çuditshëm të Xhakës për humbje kohe për ndeshjen e zhvilluar në dhjetorin e kaluar, iu kalua Agjencisë Kombëtare të Krimit, që drejton Iuftën e Britanisë së Madhe kundër KRlMlT të rëndë dhe të organizuar

Hetimi i FA u shkaktua nga modele të dyshimta bastesh që u shfaqën në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në “Elland Road”, me 52 mijë funte të vendosura për Xhakën që të ndëshkohet me karton të verdhë në 10 minutat e fundit të lojës, gjë që edhe kishte ndodhur.

Futbollisti nga Kosova ishte ndëshkuar me karton të verdhë nga gjyqtari Andre Marriner në minutën e 86-të, pasi vonoi të ekzekutonte një goditje dënimi, pavarësisht se Arsenali po fitonte 4-1 dhe kishte kontroll të plotë të lojës.

Pamjet e këtij rasti tregojnë mesfushorin duke qëndruar afër topit në gjysmëfushën e Arseanlit për rreth 20 sekonda përpara se të ndëshkohej.

Tani, “Sportsmail” nga burimet ka mësuar se NCA kanë zbuluar prova të shumave të konsiderueshme të basteve në kriptovaluta, në tregje që nuk janë të rregulluara në këtë vend, me një pjesë të madhe të aktivitetit që mendohet se ka ndodhur në Shqipëri, përcjell Gazeta Express.

NCA po shqyrton gjithashtu pretendimet se Alban Jusufi, një sulmues suedezo-shqiptar i dënuar me pesë vjet pezullim për trukim ndeshjesh nga gjykatat suedeze në vitin 2017, bëri shuma të mëdha duke vënë bast që Xhaka të ndëshkohej.

41-vjeçari ishte shpallur fajtor për korruptimin e portierit të AIK-ut, Kyriakos Stamatopoulos, me 150 mijë funte për të mos performuar mirë përpara një derbi kundër IFK Gothenburg, në vitin 2017. Federata e Futbollit e Suedisë e shtyu ndeshjen pasi u raportua trukimi i ndeshjes.

Mbetet të shihet në vazhdim se si do të shkojnë hetimet për rastin e reprezentuesit të Zvicrës, i cili sonte pritet që të luajë nga fillimi këtë të premte, në ndeshjen hapëse të sezonit 2022/23 në Premierligë, kundër Crystal Palace.

Të fundit
Lajme të lidhura