fbpx
0.5 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Haradinaj: Shumë herë kam provuar ta këshiIIoj Kurtin, nuk po e kupton

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ish-kryeministri, Ramush Haradinaj, thotë se Kosova ka mundësinë që të përfundojë marrëveshjen me njohje reciproke me Serbinë, që do t’i hapte vendit rrugën për anëtarësim në NATO dhe organizata tjera ndërkombëtare.

Mirëpo, Haradinaj thotë se disa herë ka provuar ta këshillojë kryeministrin, Albin Kurti, për rëndësinë e rolit amerikan, por sipas tij Kurti se kupton, njofton Klankosova.tv.

- Advertisement -

“Kosova është shtet i pavarur dhe sovran, i njohur nga shtete të respektuara, ka institucionet dhe ushtrinë e vet. Në këtë fazë ne kemi mundësinë që të përfundojmë marrëveshjen për njohje reciproke me Serbinë, që do t’i hapte vendit tonë rrugën për antarësim në NATO dhe organizata të tjera ndërkombëtare. Edhe pse shumë herë kam provuar ta këshilloj kryeministrin, lidershipi i vendit tonë ka dështuar ta kuptojë rëndësinë e rolit amerikan në këtë proces” ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Haradinaj në bashkëbisedim me qytetarë në Drenas, ka shprehur shqetësimin e tij për, siç ka thënë ai, paaftësinë dhe dështimet e Qeverisë së Kosovës në sferën ekonomike dhe energjetike.

“Gjithashtu kam shprehur besimin tim të plotë për aleatët tonë strategjik dhe kam shprehur shqetësimin tim për paaftësinë dhe dështimet e qeverisë së Kosovës në sferën ekonomike dhe energjetike. Kosova duhet të bëjë hapa shumë të kujdesshëm në koordinim me aleatët, pasi që vendimet që merren tani, do të ndikojnë jo vetëm për gjeneratën tonë, por edhe për brezat që vijnë” ka thënë Haradinaj.

- Advertisement -

Të fundit

“Çartet” komandant Sulstarova: Kroatët e ndalën Asociacionin me luftë

Enis Sulstarova, anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, ka dashur t’ua rikujtojë qytetarëve të Kosovës se “Kroacia me Iuftë...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -