17.8 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022

Habit ekspertja: Putini rrëzoi MH17 në shenjë hakmarrjeje ndaj SHBA-së për presidentin kinez

Florence De Changy, e cila ka kërkuar për fluturimin e zhdukur MH370 që kur u zhduk në vitin 2014, zbuloi se fluturimi mund të lidhet me rrëzimin e avionit MH17 mbi Ukrainë vetëm katër muaj më vonë.

Presidenti rus Vladimir Putin rrëzoi aeroplanin e pasagjerëve MH17 si një suIm hakmarrës për rrëzimin e fluturimit MH370 të Malaysia Airlines nga SHBA, sugjeron një eksperte.

Sipas The Sun, Florence De Changy, e cila ka kërkuar për fluturimin e zhdukur MH370 që kur u zhduk në vitin 2014, zbuloi se fluturimi mund të lidhet me rrëzimin e avionit MH17 mbi Ukrainë vetëm katër muaj më vonë.

Në librin e saj, Akti i Zhdukjes: Rasti i Pamundshëm i MH370, ajo pretendon se Putini mund të kishte dhënë urdhrin për të rrëzuar MH17 për t’iu kthyer SHBA dhe për t’u qetësuar me presidentin kinez Xi Jinping.

153 shtetas kinezë u vranë kur fluturimi MH370 u rrëzua pasi Florence pretendon se Forcat Ajrore të SHBA-së qëIIuan avionin nga qielli në një përpjekje për të ndaluar teknologjinë sekrete që të arrinte në Kinë. Ajo thotë se një burim zbuloi se Putini i tha Xi Jinping pas zhdukjes: ‘Ajo që ndodhi është e pranueshme. Ma lër mua’.

Vetëm katër muaj pasi MH370 u zhduk nga radarët e fluturimit natën e 8 marsit, një avion binjak që ishte saktësisht i njëjti markë, model, linjë ajrore dhe pothuajse të njëjtin emër, u godit nga një raketë mbi Ukrainë.

Rusia u fajësua për sulmin që vrau 240 perëndimorë me 58 të tjerë në mesin e të vrarëve dhe katër ushtarakë u emëruan si të dyshuar nga gazetari investigativ holandez Bellingcat. Asnjë shtetas kinez nuk ishte në bordin e fluturimit të dënuar, një tjetër sugjeron se avioni do të kishte qenë një objektiv i përsosur në planin e Putinit.

- Advertisement -

Ajo beson se rrëzimi i aeroplanit të Malaysian Airlines nga Amsterdami në Kuala Lumpur në stilin mafioz ishte një mënyrë që Putini t’i dërgonte një mesazh të qartë SHBA-së” ‘ju ngatërroheni me ne dhe ne do të ngatërrohemi me ju’.

Më 17 korrik 2014, vetëm katër muaj pas zhdukjes së MH370, fatkeqësia goditi sërish kur fluturimi MH17 u rrëzua duke vrarë të gjithë 298 personat në bord. Të vdekurit përfshijnë dhjetë britanikë, 193 holandezë, 38 australianë dhe 43 malajzianë. Tetëdhjetë VlKtlMAishin fëmijë.

Boeing 777-200ER u largua nga aeroporti Schiphol i Amsterdamit në orën 12:31 me orën lokale dhe do të mbërrinte në Aeroportin Ndërkombëtar të Kuala Lumpur në orën 6:10 të mëngjesit me kohën e Malajzisë. Kontrollorët e trafikut ajror humbën kontaktin me aeroplanin dy orë e 49 minuta pas ngritjes, kur ai ishte rreth 50 km nga kufiri Rusi-Ukrainë.

- Advertisement -

Një hetim 15-mujor nga Bordi Holandez i Sigurisë zbuloi se avioni ishte rrëzuar pasi u godit nga një raketë tokë-ajër e prodhimit rus. Pati një derdhje pikëllimi nga e gjithë bota pas tragjedisë MH17, por Kina mbeti e qetë në mënyrë të dyshimtë, duke mos ofruar ngushëllime.

Deri në katastrofën në ajër, Putini dhe Xi po afroheshin gjithnjë e më shumë, me të paktën pesë takime që u zhvilluan përpara rrëzimit të aeroplanit.

Një takim me kohë të përkryer për të vendosur mbi një rezultat vdekjeprurës që pretendon Florence, të rrëzojë avionin në një sulm hakmarrës tronditës. Të dy vendet e kanë konsideruar gjithmonë veten aleatë të ngushtë kundër Perëndimit, është e mundur që Kina mund të mos ketë dashur t’i kthejë shpinën Rusisë duke dënuar ‘autorët’.

Në ditët dhe javët pas katastrofës MH17, Kina madje shkoi aq larg sa të mbështeste Rusinë dhe të kritikonte Perëndimin për drejtimin e gishtit nga Moska shumë shpejt, duke i quajtur sanksionet si ‘të nxituara’.

Të dy vendet njihen gjithashtu për përfshirjen në politikë të jashtme agresive, me Putinin që aktualisht po bën luftë në Ukrainë, një kauzë e mbështetur edhe nga Kina. Pasi u rrëzua fluturimi MH17 mbi vendin fqinj në vitin 2014, në të njëjtin vit që forcat e Putinit aneksuan Krimenë, mund të kishte ofruar një mundësi të përsosur për të vënë Ukrainën në vijën e qitjes.

Në fakt, në vitin 2018, Rusia bëri pikërisht këtë dhe pretendoi se ata kishin ‘informacion tepër sekret që vërtetonte se raketa ishte lëshuar nga forcat e Kievit, raportoi Russia Today. Pavarësisht nga këto prova misterioze, një gjykatë holandeze vendosi se forcat ruse ishin përgjegjëse për vdekjen e të gjithë 298 personave në bord.

Heshtja e Kinës mbi sulmin MH17 mund të ishte gjithashtu një përpjekje për t’u ulur pas nënshkrimit të një marrëveshjeje 237 miliardë paund me gjigantin rus të gazit Gazprom në maj të të njëjtit vit.

Marrëveshja nënkuptonte që Rusia do të furnizonte Kinën me gaz për 30 vitet e ardhshme, kontrata do të nënshkruhej në prani të dy liderëve. Teori të tjera kanë sugjeruar se Vlad mund të ketë qenë pas të dy përplasjeve të avionëve si një mënyrë për të sulmuar Perëndimin për sanksione mbi Krimenë e aneksuar.

Jeff Wise, një ekspert i aviacionit, pohoi se avioni i zhdukur MH30 u rrëmbye me urdhër të Putinit dhe u detyrua të ulej në Kazakistan si pjesë e një komploti të çuditshëm.

Të fundit
Lajme të lidhura