13.4 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Grenell: Kurti arriti marrëveshjen për të cilën Thaçi kishte rënë dakord vite më parë

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për dokumentet hyrje-dalje pas dialogut në Bruksel.

- Advertisement -

Sipas Shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Serbia është pajtuar që të mos i kërkojë më dokumenet hyrje-dalje në kufi dhe njësoj ka bërë Kosova.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe ish i dërguari i Presidentit të SHBA-ve për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell.

Ai është shprehur se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka arritur marrëveshjen që Hashim Thaçi kishte rënë dakord vite më parë.

- Advertisement -

“Kështu Albin Kurti ka rënë dakord për çfarë Hashim Thaçi kishte rënë dakord vite më parë. Letërnjoftimet nga të dyja palët edhe njëherë pranohen – por këtë herë Kurti thotë po.

Ai po arrin – le të shpresojmë se do të fillojë të zbatojë edhe marrëveshjet e tjera të mëparshme.”, tha Grenell.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -