5 C
Pristina
22 Janar, 2021 - 20:42

Gjermania përgatit masa të reja, vazhdohet bllokimi ndaj COVID-19

Gjermania do të vazhdojë masat e bllokimit për të parandaluar përhapjen e infeksioneve me COVID-19.

Gjermania nuk do të jetë në gjendje të heqë të gjitha masat që synojnë të frenojnë përhapjen e koronavirusit në fillim të shkurtit, tha Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn, duke theksuar nevojën për të zvogëluar më tej kontaktet për të shmangur një tendosje më virulente të virusit, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

“Një gjë është tashmë e dukshme: Nuk do të jetë e mundur të lirohen të gjitha kufizimet në 1 shkurt”, i tha një radiostacioni gjerman të mërkurën, duke shtuar se do të duheshin edhe dy ose tre muaj për efektet e fushatës së vaksinimit për të filluar.

“Bild” raportoi të martën se kancelarja Angela Merkel i kishte thënë një takimi të ligjvënësve se bllokimi aktual mund të zgjasë deri në fillim të prillit.

Kabineti gjerman është vendosur të takohet më vonë të mërkurën për të miratuar kontrolle më të rrepta mbi njerëzit që hyjnë në vend pasi një bllokim kombëtar u shtrëngua javën e kaluar dhe u shtri në fund të janarit, transmeton lajmi.net.

Rregullat e reja do të kërkojnë që njerëzit që vijnë nga vendet me ngarkesa të mëdha ose ku qarkullon një lloj i ri, më virulent i virusit për të bërë një test për sëmundjen.

Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive raportoi të mërkurën 19,600 infeksione të reja. Numri i të vdekurve u rrit me 1,060 në 42,637, tregoi shifra.

Të fundit

Të tjera nga rubrika