28.3 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Gjermania kthehet një hap pas, merr vendim t’i rikthehen qymyrit – JO gazit rus

Gjermania ka thënë se do të kufizojë përdorimin e gazit natyror për prodhimin e energjisë elektrike mes shqetësimeve për mungesat e mundshme të shkaktuara nga një ndërprerje e furnizimeve nga Rusia, sipas The Guardian.

Gjermania mbështetet te Moska për pjesën më të madhe të gazit të saj, por po kërkon të mbushë objektet e saj të depozitimit të gazit dhe të heqë dorë nga importet ruse të energjisë për t’u përgatitur për dimrin e ardhshëm, kur është e frikësuar se Rusia, e cila ka shkurtuar furnizimet gjatë ditëve të fundit, mund të reduktojë ose madje të ndalojë plotësisht furnizimet.

Ministria e Ekonomisë së Gjermanisë tha se masat e reja do të përfshijnë mbështetjen në termocentralet me qymyr, si dhe një sistem që fillon në javët e ardhshme për të nxitur industrinë që të konsumojë më pak.

Robert Habeck, një anëtar i partisë ambientaliste të Gjelbër, tha në një deklaratë të dielën: Për të reduktuar konsumin e gazit, duhet të përdoret më pak gaz për të prodhuar energji elektrike. Në vend të kësaj, termocentralet me qymyr do të duhet të përdoren më shumë.

Kjo është e hidhur, por në këtë situatë është e nevojshme të reduktohet konsumi i gazit. Ne duhet dhe do të bëjmë gjithçka që të ruajmë sa më shumë gaz në verë dhe në vjeshtë. Depozitat e depozitimit të gazit duhet të jenë të mbushura në dimër. Kjo ka prioritetin kryesor.”

- Advertisement -

Habeck madje fajësoi presidentin rus, Vladimir Putin.

“Situata e tensionuar dhe çmimet e larta janë pasojë e drejtpërdrejtë e luftës së agresionit të Putinit kundër Ukrainës. Nuk ka asnjë gabim.

Për më tepër, është padyshim strategjia e Putinit për të na trazuar, për të rritur çmimet dhe për të na përçarë. Ne nuk do ta lejojmë këtë. Ne mbrohemi me vendosmëri,” tha ai.

- Advertisement -

Plani përfshin gjithashtu 15 miliardë euro në linja krediti për operatorin e tregut të gazit të Gjermanisë, nëpërmjet huadhënësit shtetëror KfË, për të mbushur më shpejt objektet e magazinimit të gazit, tha një burim qeveritar për Reuters, duke kërkuar të mos përmendet emri.

Habeck tha se në varësi të situatës, ministria, e cila është përgjegjëse për sigurinë e furnizimit me energji në ekonominë kryesore të Europës, do të marrë masa të mëtejshme.

Dy persona duke folur në kushte anonimiteti, thanë se kjo mund të përfshijë nisjen e fazës së dytë të planit të emergjencës së gazit të Gjermanisë.

Në funksion të frenimit të furnizimeve me gaz nga Rusia, qeveria federale po merr masa shtesë për të kursyer gazin. Në këtë mënyrë do të reduktohet përdorimi i gazit për prodhimin e energjisë dhe industrisë dhe do të mbushen rezervuarët e magazinimit”.

Të fundit
Lajme të lidhura