29.8 C
Pristina
Wednesday, August 17, 2022
- Advertisement -

Gjermania i dhuron Ukrainës tanket BIBER që as uji nuk i pengon

Gjermania do t’i dhurojë Ukrainës 16 tanke BIBER, ka njoftuar të premten Ministria gjermane e Mbrojtjes, shkruan The Guardian.

“BIBER do të ndihmojë trupat ukrinase t’i kalojnë ujërat dhe pengesat gjatë manovrave. Dërgimi i gjashtë mjeteve të para do të ndodhë këtë vit, duke filluar në vjeshtë. Dhjetë sisteme të tjera do të dërgohen vitin tjetër”, thuhet në njoftimin e Ministrisë gjermane.

- Advertisement -

Qeveria gjermane ishte përballur me kritika të mëdha për mosdërgimin e armëve të rënda drejt Ukrainës, me kancelarin Olaf Scholz që u detyrua të bënte një kthim prej 180 shkallësh pas refuzimit fillestar.

 

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -