13.6C
Pristina
26 Shkurt, 2021 - 14:13

Gazetari nga Drenica tregon disa detaje nga takimi në Gjermani me Rifat Jasharin, ja përçarësit e diasporës që u kthyen në Kosovë

Gazetari nga Drenica, Sabit Istogu, përmes një shkrimi në Facebook, ka dhënë disa detaje të padëgjuara më herët.

Istogu thotë se në vitin 1995 kishte qëndruar për tre muaj në Gjermani ku kishte bërë vizita të ndryshme dhe kishte takuar shumë personalitete të ndryshme atje, e në mesin e tyre edhe Rifat Jasharin.

Istogu tregon se si në gazetën e atëhershme javore “Zëri i Kosovës” shkruhej zi e terr për presidentin Ibrahim Rugova, Fehmi Aganin e të tjerë, ndërsa lavdërohej aq shumë Rexhep Qosja, Bujar Bukoshi e ndonjë tjetër.

E kjo e kishte befasuar gazetarin nga Drenica, i cili thotë se pasluftës përçarësit e atjeshëm janë kthyer dhe po e përçajnë edhe Kosovën, ndërsa pasojat e saj tashmë që 20 vjet na shkaktuan dëme të mëdha.

Gazetari drenicas ka treguar edhe disa detaje për takimin me Rifat Jsharin,

Lexojeni postimin e plotë:

Të fundit

Të tjera nga rubrika