14.4 C
Pristina
Tuesday, September 27, 2022
- Advertisement -

Gazeta Kroate: Vuçiçologët e dinë se Vuçiç do ta flijojë Bërnabiçin për marrëveshje me Kosovën

Pas afro pesë vitesh, Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, më në fund e pa Kosovën dhe serbët që jetojnë atje, shkruan gazeta kroate “Slobodna Dalamacija”.

Në mënyrë që ta përgatisë atë për rolin e sërishëm të kryeministres, Aleksandër Vuçiç dërgoi përfaqësuesen e tij, në vend të vetes, në një udhëtim ritualistik tuprërues në Kosovë. Dhe kjo menjëherë pasi Kosovën de facto e njohu përmes pranimit të dokumentave, shkruan më tej gazeta kroate.

- Advertisement -

“Debati për kalim të papenguar të serbëve përmes Kosovës dhe kosovarëve përmes Serbisë, bazuar në dokumenta zyrtare të dy shteteve nuk është bërë ende plotësisht e jetësishme, prandaj përfaqësuesja Bërnabiç u desh të vendos ‘stikera’ në targat e veturave zyrtare. Prandaj, kështu hendeku është i madh mes realitetit dhe Kushtetutës së Serbisë, përmes të cilës thuhet se Kosova është pjesë integrale e Serbisë, dhe ajo që Bërnabiç tha se në Kosovë u ndje si në shtëpi të saj”.

“Me që ra fjala, ajo e kishte zyrtarisht të ndaluar të hynte në Kosovë me vite për shkak të deklaratës ku shqiptarët i quajti ‘njerëz të dalë nga mali’. Pse Vuçiç vendosi ta dërgonte Bërnabiçin në pelegrinazh në Kosovë mu tani? Në njërën anë, për ta përmirësuar imazhin e saj para ri-inaugurimit në pozitën e kryeministres, në mënyrë që opozita të mos i bie në qafë se nuk ka qenë asnjëherë në Kosovë. Në anën tjetër, për shkak se presidenti serb është qartazi duke përgatitur Bërnabiçin për të gëlltitur ‘bretkosën e madhe Kosovë”.

Vuçiçologët në Beograd janë të bindur se pronari i Serbisë do të flijojë Bërnabipçin në procesin e normalizimit të pashmangshëm të marrëdhënieve Beoograd-Prishtinë, shkruan Slobodna Dalmacija.

- Advertisement -

Më tej thuhet se “dokumentet kyçe të asaj marrëveshje definitivisht do të nënshkruhen nga kryeministrja.

Prandaj “Aleksandri i Pagabueshëm” do të shmang përgjegjësinë historike dhe brendin e tradhëtarit, si Vuk Brankoviçi i ri.

Në këtë kontekst, nuk është për ta neglizhuar se Vuçiç i dha vetëm gjysmë mandati Bërnabiçit deri më 2024. Lexo: Deri atëherë ajo do të jetë politikisht e shpenzuar dhe mall për t’u hedhur poshtë, gati për të rënkuar në histori, shkruan SD.

- Advertisement -

Është krejtësisht e qartë për Vuçiçin se pa normalizim të marrëdhënieve me Kosovës ai nuk ka jetë, sepse dyert evropiane do të jenë të mbyllura për të përgjithmonë dhe duke e ngjyrë veten me Putinin, i cili po ashtu po e çon vendin e tij drejt rrënojës së sigurt. Dhe, deri më tani, ai kreu këso ofendimesh patriotike rreht Kosovës dhe tjerëve, si ndaj Boris Tadiç, thotë më tej Slobodna Dalmacija.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -