22.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Gazeta Danas: Patriarku Kirill spiunoi në Zvicër për KGB-në gjatë viteve shtatëdhjetë

- Advertisement -

Patriarku rus Kirill, një mbështetës i Presidentit Vladimir Putin dhe vendimit të Rusisë për të pushtuar Ukrainën, spiunoi për BRSS në Zvicër në vitet 1970, raportojnë mediat zvicerane.

- Advertisement -

Sipas të përjavshmeve Sonntagszeitung (botuar në gjermanisht) dhe Le Matin Dimanche (botuar në frëngjisht), të cilat kishin akses në dosjet e deklasifikuara të Arkivit Kombëtar të Zvicrës, “Imzot Kirill”, siç përmendet në dokument, punonte për KGB-në, Agjencia kryesore e Sigurisë dhe Inteligjencës e BRSS.

Kirill thuhet se ka kryer aktivitete spiunazhi ndërsa jetonte në Gjenevë si përfaqësues zyrtar i Patriarkanës së Moskës në Këshillin Botëror të Kishave (WCC).

- Advertisement -

Misioni i Kirillit, i koduar “Mikhailov”, ishte gjithashtu të ndikonte në këtë Këshill, në të cilin KGB u infiltrua në vitet 1970 dhe 1980.

Kisha Ortodokse Ruse refuzoi të komentonte mbi aktivitetet e supozuara të spiunazhit të Kirillit në Gjenevë, ndërsa WCC tha se nuk kishte “asnjë informacion” mbi këtë temë.

Sipas arkivave, qëllimi sovjetik ishte të inkurajonte institucionin të dënonte SHBA-në dhe aleatët e saj dhe të zbuste kritikat për mungesën e lirisë fetare në BRSS.

- Advertisement -

Megjithatë, kushëriri i Patriarkut Mikhail Gundayev, i cili aktualisht përfaqëson Kishën Ruse në WCC në Gjenevë, këmbënguli për Le Matin Dimanche se xhaxhai i tij “nuk ishte agjent, megjithëse ishte nën kontrollin e rreptë të KGB-së”.

Dhe kjo, këmbënguli ai, “nuk ndikoi në sinqeritetin e angazhimit të tij në punën ekumenike me Kishat e tjera”.

Gundayev gjithashtu këmbënguli se xhaxhai i tij e vlerësonte veçanërisht Zvicrën. Ndër të tjera, ai ishte i pasionuar pas skijimit, madje dyshohet se kishte thyer këmbën në shpatet e Zvicrës në vitin 2007.

“Midis diplomacisë fetare, spiunazhit dhe financave, Kirill tërhiqej vazhdimisht nga Alpet dhe brigjet e liqenit të Gjenevës,” tha Le Maten.

“Kam ndjenja të veçanta për vendin tuaj”, tha Patriarku në vitin 2019 pasi priti Presidentin e dhomës së lartë të Parlamentit zviceran. “Nga të gjitha vendet në botë, ndoshta më së shumti e kam vizituar Zvicrën”./Danas

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -