fbpx
-1.3 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Gavriloviq: Serbia është në fakt një vend që ka hequr dorë nga rruga evropiane

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Duke folur për reformat e brendshme në Serbi, Zoran Gavriloviq nga Byroja për Hulumtime Sociale (Birodi) thotë se raporti i Komisionit Evropian flet për faktin se Serbia është një vend që ka hequr dorë nga rruga evropiane.

“Dhe po, ne kemi thjesht një lloj vetëizolimi, pra sistemi aktual i qeverisjes, i cili mund të karakterizohet si një formë qeverisjeje personale, në fakt priret drejt situatës ekzistuese në fushën e sundimit të ligji, liria e fjalës dhe shoqërimi thjesht po ndalen”, thotë Gavrilović për Zërin e Amerikës.

Ai thotë se një progres i caktuar vërehet në sferën e ekonomisë. Megjithatë, ai thekson se nëse nuk ka shtet ligjor, liri dhe shoqëri të lirë, atëherë edhe ajo rritje ekonomike nuk është e qëndrueshme.

- Advertisement -

Bashkëbiseduesi i Zërit të Amerikës parashikon se nuk do të jetë e lehtë as në vitin 2023, duke pasur parasysh barrën që do të mbartë Serbia në vitin e ardhshëm.

“Po hyjmë me sundim personal, në industrinë e populizmit, në institucione pa integritet dhe me një publik të shkatërruar, pra po hyjmë me të gjitha ato sfida me të cilat kemi hyrë në vitin 2022, që Serbia të ngecë. Dhe nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për marrëdhëniet me mjedisin, mbi të gjitha me BE-në, jemi në fazën e vetëizolimit, pra Serbia është në një lloj sanksioni të BE-së për shkak të politikës së saj, sepse fakti që Serbia nuk hap kapituj të rinj, dmth grupet në fakt janë tregues se “Serbia në fakt është nën një lloj sanksionesh të BE-së”, përfundon Gavrilović në një intervistë për Zërin e Amerikës./Zëri i Amerikës

- Advertisement -

Të fundit

HeIIbanianz, shqiptarët që po ‘tmerrojnë’ britanikët: S’ka poIicë që i ndalon

Gangsterët shqiptarë të veshur me Balaclava që përdorin automatikë kanë pushtuar rrugët e Londrës, duke shkaktuar britanikët. Një artikull i...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -