-1.7C
Pristina
27 Janar, 2021 - 12:17

Frikë në disa shtete të Amerikës, rriten masat e sigurisë me ushtri në rrugë

Thirrjet e guvernatorëve të disa shteteve të SHBA, kryesisht demokratë, por disa republikanë për muaj me radhë janë koordinuar për t’iu përgjigjur pandemisë.

Por ditët e fundit guvernatorët e shumë shteteve kanë marrë një urgjencë krejt të re pasi janë duke u përballur me kërc.ënime në rritje për kryeqytetet e tyre dhe pak mbështetje e informacion nga qeveria federale.

Guvernatorët thanë të Mërkurën se po përgatiten për rrezik afatgjatë nga grupet ekstremiste që tashmë kanë thyer ndërtesat qeveritare, dëmtuar pronën dhe kanë bërë kërcënime kundër shtetit, udhëheqësve dhe familjeve të tyre.

Shumë vende si Karolina e Veriut, Ohio, Oregon dhe Pennsylvania, kanë aktivizuar trupat e Gardës Kombëtare nëpër rrugë mes frikës nga trazirat. Zyrtarët shtetërorë dhe vendas nuk kanë pranuar të elementojnë planet e tyre të sigurisë as gjatë fundjavës.

Ndërsa vijohet me shqyrtimin e suImit të javës së kaluar në Capitol Hill në Dhomën e Senatit, Shërbimi Sekret dhe Garda Kombëtare po përgatiten të dërgojnë përforcime shtesë për inaugurimin e presidentit të ardhshëm Joe Biden.

Garda Kombëtare konfirmoi të hënën se do të dërgojë deri në 15,000 trupa për të garantuar sigurinë gjatë ceremonisë së inaugurimit. Kjo shifër përfaqëson një rritje dramatike krahasuar me 8,000 trupa që u dërguan për ceremoninë e inaugurimit të Presidentit Trump katër vjet më parë.

Departamentet e policisë janë vënë në gatishmëri të shtuar në rast se shfaqen suIme. Në New York, Westchester County i informoi banorët të Mërkurën se po vendoste patrullime të mëtejshme policore në përgatitje të ditës së inagurimit “për të rritur sigurinë publike dhe për të siguruar” aftësinë e presionit të policisë së qarkut për t’iu përgjigjur çdo situate që mund të paraqitet.

Të fundit

Të tjera nga rubrika