7.7 C
Pristina
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Frika nga ekzekutimi, mbrojtja e hekurt e Putinit – një ushtri truprojash e organizuar në 4 qarqe

Prej disa muajsh është përfolur se është e pamundur të largohet Vladimir Putin nga pushteti. Ukrainasit janë shumë të vetëdijshëm për këtë, ndaj shkruhej se shërbimi sekret ukrainas do të preferonte t’i priste kokën.

Putini ruhet nga një ushtri ushtarësh dhe agjentësh, dhe revista Russia Beyond, e cila financohet nga shteti rus shkruan për mbrojtjen e tij të hekurt.

- Advertisement -

Ja pse është e vështirë t’i afrohesh Putinit

Pak muaj para se Vladimir Putin të largohet nga rezidenca e tij për t’u shfaqur diku në publik, ekipi i tij i sigurisë është tashmë në terren. Së pari, ata analizojnë të gjitha kërcënimet e mundshme: aktivitetet kriminale, trazirat sociale, perceptimi i publikut lokal për presidentin dhe madje edhe mundësinë e fatkeqësive natyrore si tërmetet ose përmbytjet në zonë gjatë një vizite të mundshme.

Rreth një muaj para vizitës së presidentit, anëtarët e ekipit mbërrijnë në vendndodhje për të koordinuar marrëveshjet e tyre të sigurisë me autoritetet lokale dhe kontrollojnë apartamentin ose shtëpinë ku do të qëndrojë Putin. Bëhet kujdes që të gjitha punët e nevojshme lidhur me rregullimin e akomodimit të kryhen paraprakisht, në mënyrë që gjatë qëndrimit të presidentit të mos hyjë asnjë zejtar në hapësirën e banimit. Vetëm pas përgatitjeve të tilla themelore vjen Putin dhe siguria fillon punën e saj të menjëhershme. Shërbimi special përgjegjës për sigurinë e presidentit rus quhet Shërbimi Federal i Mbrojtjes, i cili sipas informacioneve jozyrtare ka mbi 50 mijë punonjës. Brenda Shërbimit Federal të Sigurisë, një njësi speciale ruan personalisht Presidentin Putin.

- Advertisement -

Përgatitja e truprojave

Anëtarët elitë të shërbimit të sigurisë ruse janë shumë të qëndrueshme. Gjatë ‘aksionit’ (siç quhet ndryshe koha e kaluar e presidentit në publik), rojet e sigurisë organizohen në katër qarqe. Rrethi më i afërt me presidentin janë truprojat e tij personale, djemtë me pamje kërcënuese në reparte, syze dielli të errëta, me një kufje dhe një valixhe.

Ata duken të “egër” për një arsye, për sulmuesit, kjo është shenja e parë që Putini është shumë mirë i mbrojtur. Një tjetër detaj që sugjeron një truproje janë duart e tij; ato janë gjithmonë përpara trupit, me dorën e majtë shpesh gjysmë të ngritur. Ky është një kusht i detyrueshëm, roja duhet të jetë gjithmonë në gatishmëri. Sepse detyra imediate e ‘rrethit të parë’, në rast rreziku, është të mbrojë presidentin me trupat e tyre.

- Advertisement -

Valixhet që këta djem mbajnë janë mburoja mbrojtëse që mund të vendosen për të mbrojtur presidentin nga plumbat. Rojet janë të armatosur me një pistoletë ‘gurza’ 9 mm që mund të qëllojë deri në 40 fishekë në minutë dhe të depërtojë në parzmoren e trupit nga një distancë prej 50 metrash. Një pajisje tjetër e destinuar për mbrojtje janë çadrat e bëra nga Kevlar, një fibër artificiale e fortë para-aramide, të cilën rojet mund ta përdorin gjithashtu si mbrojtje cilësore kundër plumbave. Sigurisht, më të rëndësishmit nuk janë rojet e ‘rrethit të parë’, por ata që janë në ‘rrethin e dytë’. Ndryshe nga të parët, ata nuk bien në sy në turmë, janë të veshur zyrtarisht dhe sillen në mënyrë diskrete, duke kërkuar sulmues të mundshëm.

“Rrethi i Tretë” funksionon si një unazë rreth turmës, duke parandaluar personat e dyshimtë të afrohen me presidentin. ‘Rrethi i Katërt’ janë snajperë të vendosur në çatitë e ndërtesave përreth. Kjo është arsyeja pse është e rrezikshme të vraposh, të bërtasësh ose të bësh lëvizje të nxituara pranë presidentit, sepse mund të marrësh një pikë të kuqe në kokë në sekonda. Gjithashtu, kur presidenti shfaqet në hapësira të mëdha publike, shpesh vendosen pajisje shtesë mbrojtëse.

Një pjesë e njësisë së sigurisë udhëton gjithmonë me presidentin me furgona të blinduar. Këta njerëz janë forca speciale të armatosura me AK-47, pushkë snajper “Dragunov”, granatahedhës antitank dhe sisteme raketore portative kundërajrore “Osa”.

Megjithatë, aseti kryesor i sigurisë së presidentit në rastin e Vladimir Putin është ai vetë. Duke pasur përvojë pune në shërbimet sekrete sovjetike dhe ruse, Putini e di se ekipi i tij i sigurisë e di se çfarë po bëjnë dhe për këtë arsye ai gjithmonë përmbush kërkesat e tyre të sigurisë, shkruan Russia Beyond.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -