22.3 C
Pristina
Thursday, July 18, 2024

Fotografia e rekordmenëve nga Kosova, çmend Zvicrën! Ja çfarë pyet mediumi zviceran

- Advertisement -

Kjo foto e Xhakës dhe Shaqirit është realizuar dhjetë vite më parë.

- Advertisement -

Është më e rëndësishme se kurrë, shkruan mediumi zviceran “Blick”.

“Për vite me radhë, Heinz Hermann ishte lojtari ynë rekord kombëtar me 118 paraqitje.

- Advertisement -

Por Granit Xhaka tani i prin këto statistika me 120 ndeshje që nga dje.

Ai ndiqet nga afër nga Xherdan Shaqiri me 118 paraqitje.

Kur kjo foto u bë dhjetë vjet më parë, ata të dy luanin në Bundesligë. Xhaka te Monchengladbach, Shaqiri te Bayern Munih.

- Advertisement -

A mendonin këta dy për të thyer rekordin e kombëtares në atë kohë?”, pyet “Blick”.

Mediumi zviceran ka paraqitur edhe pesë top – rekorde, jo të futbollit por të skijimit.

Fituesit e rekordeve të sllallomit në Kupën e Botës

1.Ingemar Stenmark – 40 fitore në sllallom
Manuel Feller triumfoi dje në sllallomin e parë të sezonit të ri.
Fituesi i rekordeve në këtë disiplinë është Ingemar Stenmark, i cili fitoi tetë herë renditjen e disiplinës në sllallom – ky është gjithashtu një rekord në Kupën e Botës për meshkuj.

2. Alberto Tomba – 35 fitore në sllallom
“Tomba la Bomba” ishte një magnet publik në vitet 80-90. Ai zakonisht lëvizte me makinë rreth kundërshtarëve të tij në shpatet – dhe ndonjëherë në rrugë më shpejt se sa lejohej.

3. Marcel Hirscher- 32 fitore në sllallom
Marcel Hirscher dha një kryevepër unike me 8 fitore radhazi në të gjithë Kupën e Botës. Në vitin 2021 ai themeloi markën e skive “Van Deer – Red Bull Sports” dhe në vitin 2022 firmosi me ish-konkurrentët e tij Kristoffersen.

4. Henrik Kristoffersen – 23 fitore në sllallom
Ky Kristoffersen është i vetmi yll aktiv i skive në këtë top 5.

5. Marc Girardelli – 16 fitore në sllallom
Luksemburgo-austriaku është një nga 5 kalorësit që fituan garat e Kupës së Botës në të 5 disiplinat. Me 16 fitore, më së shumti ishin në sllallom. Meqë ra fjala: Zvicerani më i mirë në sllallom është Daniel Yule me 6.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -