fbpx
3.3 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Familjarët e Xhafer Devës e padisin ambasadorin gjerman

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde do të përballet në gjykatë me familjarët e Xhafer Devës, pas akuzave të tij se ky i fundit ka marrë pjesë në përndjekjen e hebrenjve në holokaustin gjerman dhe për këtë shkak shtëpia e tij në Mitrovicë nuk duhet rinovuar.

Një padi ndaj tij për shpifje u dërgua në gjykatën e Berlinit, të mërkurën.

- Advertisement -

Bile, nipi i politikanit të Luftës së Dytë Botërore u zhgënjye nga Qeveria e Kosovës që nuk reagoi për ta mbrojtur figurën e veprimtarit.

Valdet Deva tha se i dërguari i Gjermanisë në Kosovë me këtë shpifje ka treguar se nuk i shërben popullit gjerman.

“Ambasadori gjerman është servil i politikës serbe”, ka thënë Deva.

Sipas familjarëve, Rohde deri tash pranoi tri letra nga ta, ku u lut që të shpallë fakte në akuzat që i bëri, por i njëjti nuk u ktheu përgjigje.

- Advertisement -

- Advertisement -

Të fundit

Stresi: Gruaja e huaj nuk përmendet, Vedati bëri një gjest të pahijshëm

Stresit duket se i kanë penguar komentet e Vedatit për ish-gruan e tij. Ai është shprehur se një gjë e...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -