3.7 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 18:20

Evropa po mbyllet përsëri, këto janë masat që po i marrin shtetet

Në kohën kur po shënohen rekorde të rasteve ditore të koronavirusit në shumë shtete të Evropës, qeveritë kanë filluar t’i kthejnë masat e izolimit që ishin marrë gjatë valës së parë të pandemisë në pranverë.

- Advertisement -

Franca tashëm ka vendosur orë policore gjatë natës në qytetet kryesore, përfshirë kryeqytetin Paris.

Dy burime të afërta me qeverinë thanë se zyrtarët po shqyrtojnë masa shtesë, përfshirë fillimin e orës policore më herët në mbrëmje, izolimin e njerëzve nëpër shtëpi gjatë fundjavës dhe mbylljen e dyqaneve që shesin produkte joesenciale.

Ministri i Punëve të Jashtme, Gerald Darmanin, tha se Franca duhet të bëhet gati për vendime të vështira rreth masave për luftimin e pandemisë. Këtë deklaratë ai e bëri para një takimi të kabinetit, ku do të diskutohet për situatën e pandemisë.

Republika Çeke gjithashtu i ka shtrënguar masat kundër pandemisë, duke vendosur orë policore dhe kufizim të orarit për dyqanet me pakicë. Qeveria çeke ka dhënë urdhër që ora policore të fillojë nga ora 21, ndërsa dyqanet do ta kenë të kufizuar orarin në fundjavë, shkruan The Guardian.

Në Gjermani, kancelarja Angela Merkel raportohet se i ka paralajmëruar politikanët se vendi është në cep të humbjes së kontrollit të luftës kundër koronavirusit. Për shkak të gjendjes shqetësuese, ajo vendosi që takimi me liderët rajonalë të 16 republikave, i planifikuar të zhvillohej të premten, të mbahet të mërkurën.

Në Itali, Ministria e Punëve të Jashtme i paralajmëroi qytetarët që t’i shmangin udhëtimet në vendet tjera evropiane për shkak se mund të mbesin të ngujuar atje, në rast se vendosen masa kufizuese ndaj udhëtimeve. Sidoqoftë, italianët nuk i kanë pritur mirë masat e reja. Në shumë qytetet të mëdha pati protesta të dhunshme të hënën kundër kufizimeve të pandemisë.

Në Rusi, instituti për shëndetin e konsumatorëve urdhëroi që baret dhe restorantet të mbyllen nga ora 23 deri në 6 të mëngjesit për ta luftuar përhapjen e virusit të ri, shkruan The Guardian.

Të fundit

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga...

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....

Të tjera nga rubrika

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Ambasadori serb në Malin e Zi, Vladimir Bozovic është shpallur person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga...

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...