fbpx
-2.5 C
Pristina
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Eurodeputeti bullgar: Kosova është shtet sovran, Serbia duhet ta respektojë këtë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Eurodeputeti bullgar, Angel Dzhambaski, ka thënë se Serbia duhet ta respektoj faktin që Kosova është shtetet i pavarur dhe sovran.

Në llogarinë e tij në “Twitter”, ai ka shkruar se veprimet e presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq, në veri të Kosovë janë të ngjashme me ato të presidenti rus Vladimir Putin.

- Advertisement -

Sipas tij, bashkësia ndërkombëtare nuk duhet të lejoj përshkallëzimin e konflikti në rajonin e Ballkanit.

“Kosova është shtet sovran dhe Serbia duhet ta respektojë këtë. Shovinizmi i Vuçiqit i ngjan veprimeve të Putinit, por nuk duhet të lejojmë përshkallëzimin e konfliktit dhe hapjen e një fronti në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Dzhambaski.

- Advertisement -

Të fundit

Malo tregom si ekipi shqiptar arrriti të nxirrte nga rrënojat fëmijën 4-vjeç

Grei Malo, një pjestar i ekipit shqiptar të kërkim shpëtimit që ndodhet në Turqi, ka rrëfyer për Euronews Albania...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -