14.3 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Eskalojnë protestat në Iran, gratë i hodhën në zjarr shamitë/ Pamje

Iranianët kanë intensifikuar protestat e tyre në shumë pjesë të vendit, kjo pas vdekjes paraburgim të një gruaje të arrestuar për shkelje të ligjeve të hixhabit

Protestat filluan ditën e premte me demonstruesit që u mblodhën jashtë spitalit të Teheranit, kjo menjëherë pasi u konfirmua vdekja e 22-vjeçares, Mahsa Amini.

- Advertisement -

Protestat eskaluan kur gratë që ishin pjesëmarrëse hodhën shamitë në zjarrë.

- Advertisement -

Amini ishte një anëtare e minoritetit kurd të Iranit nga qyteti veriperëndimor i Saqezit në provincën Kurdistan.

Siç raportohet, policia e akuzoi Aminin për mbajtje të pahijshme të hixhabit ose shamisë së saj.

- Advertisement -

Familjarët e Amini akuzuan policinë iraniane se e kishin abuzuar fizikisht atë në paraburgim. Ndërsa, autoritetet mohuan keqtrajtimin e Aminit dhe fajësuan për vdekjen e saj problemet me zemrën.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -