12.7 C
Pristina
Tuesday, March 21, 2023

“Është më urgjente të zgjidhet Asociacioni”, thotë Hill

- Advertisement -

Të rekomanduara

Zgjidhja e çështjes së Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është “më urgjente” ka thënë ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, pas takimit që zhvilloi mëngjesin e së premtes me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shkruan Insajderi.

Kjo çështje ekziston qe 10 vite, tha ambasadori amerikan, dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duan marrëveshje ndërmjet palëve që ka rëndësi historike.

- Advertisement -

“Mendoj se që tani është më me urgjencë që çështja e Asociacionit të zgjidhet dhe për këtë ekzistojnë arsye. Prej tyre njëra është se ajo ekziston qe 10 vite, dhe mendoj që nëse nisim me të, serbët të kthehen në institucion”.

Marrëveshja bazë Kosovë-Serbi, Hill i shkon në zyre Vuçiqit

“Çfarë ne po provojmë të bëjmë është ta qetësojmë situatë, kjo është e nevojshme”, i ka thënë Hill agjensisë serbe të lajmeve “Beta”, transmeton Insajderi.

“Duhet ecur me ritëm të shpejtë”, tha ambasadori duke folur për negociatat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

- Advertisement -

Të fundit

Rritet edhe më tepër çmimi për shkuarje në Haxh, kjo është shifra marramëndese që duhet ta paguani

Bashkësia Islame e Kosovës është deklaruar në lidhej me shkuarjen në Haxh, edhe për këtë vit. Në kuadër të kësaj,...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -