2.5 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

“Është koha e fundit të dorëzohen”, Sveçla me ultimatum për grupin kriminal në Zveçan

- Advertisement -

Ministri i Mbrojtjes, Xhelal Sveçla, ka reaguar për vrasjen e një polici në Veri të Kosovës, teksa ka thënë se sulmet po vazhdojnë kohë pas kohe nga pozicione të ndryshme.

- Advertisement -

Po ashtu, Sveçla ka thënë se një numër i sulmuesve janë të barrikaduar brenda manastirit në Banjska edhe sipas deklarimeve zyrtare të Dioqezës Rashkë-Prizren.

Ai ka thënë se të tillët janë rrethuar nga Policia e Kosovës dhe e kanë kohën e fundit që të dorëzohen.

- Advertisement -

”Grupet kriminale të mirë organizuara dhe të dirigjuara nga Beogradi, pas bllokimit të urës me mjete të rënda dhe pamundësimit të qasjes në fshatit Bajnskë, kanë sulmuar në pritë njësitë policore, ku për pasojë rreshteri i policisë së rendit Afrim Bunjaku është vrarë, dhe dy të tjerë janë plagosur gjendja e të cilëve është stabile”.
”Sulmi ka ardhur dhe po vazhdon akoma nga njësi profesionale të përgatitura dhe me një përbërje prej mbi 30 personave, të uniformuar, të maskuar dhe të pajisur ushtarakisht me mjete të blinduara dhe armë të rënda të llojeve të ndryshme.Burimi i sulmeve me armë zjarri është manastiri në Banjska të Zveçanit dhe përreth”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

”Njësitë tona policore janë aktivizuar në terren, të njëjtat kohë pas kohe janë duke u sulmuar me armë zjarri nga pozicione të ndryshme, nga grupet e organizuara dhe të armatosura rëndë. Një numër i tyre janë të barrikaduar brenda manastirit në Banjska edhe sipas deklarimeve zyrtare të Dioqezës Rashkë-Prizren. Këta terroristë janë të rrethuar nga njësitë policore dhe është koha e fundit që të dorëzohen”, ka thënë ai.

Sveçla i ka shprehur ngushëlime familjes së policit të vrarë, Afrim Bunjakut.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -