30.3 C
Pristina
Wednesday, June 12, 2024

Ëndrra neo-otomane ose një kthim në Perëndim

- Advertisement -

Erdogan u shërua nga sëmundja e tij dhe u rishfaq në publik, duke marrë pjesë në një ngjarje të industrisë turke të hapësirës ajrore, duke deklaruar se vendi i tij është gati të pushtojë hapësirën. Me pak fjalë, ai e hodhi zemrën mbi pengesën, duke imagjinuar se do të jetë ai që do të udhëheqë akoma Turqinë në të ardhmen.

- Advertisement -

Por pengesa ekziston dhe përfaqësohet nga zgjedhjet e 14 majit, rezultati i të cilave nuk është i dukshëm. Siç shpjegon Louis Fishman në Haaretz , sondazhet favorizojnë opozitën, pra kandidatin presidencial Kemal K?l?çdaro?lu, i cili mbështetet, si dhe nga CHP (partia popullore republikane), nga pesë forca të tjera politike, duke përfshirë partinë kurde, e treta më e madhe. në vend.

Mbështetja e detyrueshme për këtë të fundit, duke pasur parasysh represionin e lëshuar nga sulltani ndaj kurdëve, i cili kishte si homolog konfliktin kundër kurdëve në Irak dhe Siri. Por, sipas Fisherman, K?l?çdaro?lu mund të llogariste edhe në mbështetjen e alevitëve, një degë indigjene e Islamit dhe pakicës më të rëndësishme fetare në vend, të cilës do t’i përkiste “një e katërta” e popullsisë (turqit dhe kurdët).

- Advertisement -

Kundërshtoi edhe një pakicë, të cilës kandidati i opozitës iu drejtua drejtpërdrejt duke deklaruar besimin e tij alevit. Sipas Fisherman, ai përfiton edhe nga fakti se në këtë fushatë elektorale shoqërohet nga kryebashkiakët e Ankarasë dhe Stambollit, të cilët partia e tij ia mori AKP-së së Erdoganit në zgjedhjet komunale të 2019-ës (në rast fitoreje ata do të ishin nënkryetarë). . Dhe, mbi të gjitha, pakënaqësia me krizën ekonomike, e shtuar nga tërmeti i fundit.

Fisherman vizaton një portret idilik të kundërshtarit, i cili e paraqet veten si njeriu i pajtimit, i aftë për t’i dhënë fund ndarjeve të këputura të vendit dhe për kthimin e Turqisë në demokraci. Por fakti që ai është betuar se do të dëbojë nga vendi refugjatët e shumtë sirianë që kanë ikur nga konflikti aty pranë, të lënë jashtë në artikull, bie paksa në këtë portret.

Goditje të kundërta
Nga ana tjetër, Ataturku, babai i vendit të cilit i referohet K?l?çdaro?lu, kishte ndërtuar vërtet një Turqi laike, por që është e vështirë të vendoset në një sferë demokratike. E sigurt është se fitorja e tij do të vlerësohej nga Perëndimi, pasi deklaroi rikthimin e Turqisë në udhëzimet e NATO-s në rast fitoreje.

- Advertisement -

Kjo do t’i jepte fund lundrimit të vetmuar të Ankarasë të nisur nga Erdogan, i cili në emër të kthimit në shkëlqimin e Perandorisë Osmane kishte pretenduar autonomi kombëtare, gjë që e bëri atë të krijonte marrëdhënie edhe me Kinën dhe Rusinë, gjë që acaroi ‘Perëndimin.

Këto janë nyjet kryesore të këtyre zgjedhjeve: nënshtrimi ndaj NATO-s ose autonomia nacionaliste; kthimi te Kemalizmi dhe laicizmi i tij ose vazhdimësia e ëndrrës neo-osmane të Erdoganit dhe të Islamit si referencë shpirtërore e kombit.

Në këtë pikë citojmë një artikull të al Maydeen , i cili shpjegon pse data e caktuar për zgjedhjet, 14 maji, nuk është e rastësishme. Në të vërtetë, “më 14 maj 1950, Partia Demokratike (PD) e udhëhequr nga Adnan Menderes, i dha fund mbretërimit 20-vjeçar të CHP-së” të themeluar nga Ataturku. “Menderes është vendosur falë tonit të tij populist dhe një plani zhvillimi shoqëror që ka fituar zemrën e shumicës rurale turke, ashtu si Erdogan”.

Së fundi, vlen të kujtojmë se Erdogan po mbështet shtytjen ruso-kineze për detentimin e Lindjes së Mesme, e cila po jep fryte (paqja në Jemen, marrëveshja Iran-Sunite, kthimi i Sirisë në botën arabe, etj.). Një shtysë që ngjall shqetësim në Shtetet e Bashkuara dhe në Izrael, sepse paralajmëron një ndikim të ri të Moskës dhe Pekinit në rajon dhe sepse rrezikon çarjet e shkaktuara në zonë vitet e fundit, që synojnë menaxhimin e kontradiktave të saj, sipas parimit të nda dhe pushto . Fitorja e antagonistit të tij mund ta rrezikojë këtë proces sa delikat aq edhe vendimtar.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -