10.9 C
Pristina
Sunday, March 26, 2023

Eksperti austriak i jep ‘lajmin e keq’ Vuçiqit: Serbia do të izolohet – Kurti me zë të lartë ta thërrasë këtë gjë!

- Advertisement -

Rekomandime

Ky do të jetë një takim ku liderët do të diskutojnë planin e zbatimit që është pjesë integrale e Marrëveshjes mes dy vendeve.

- Advertisement -

Skenari i dëshiruar për palën evropiane është që ky të jetë një takim ku liderët do të pajtohen për një aneks të planit që përfshin një kalendar të qartë se kur duhet të përmbushen të gjitha elementet e saj.

closevolume_off
Diskutimi për propozimin evropian konsiderohet i mbyllur për palën evropiane, pasi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në takimin e mbajtur më 27 shkurt në Bruksel, u pajtuan për tekstin e propozimit të BE.

Eksperti austriak, Gunther Fehlinger në një prononcim për gazetën “Bota sot” komentoi takimin Kurti-Vuçiq dhe mundësinë e nënshkrimit të planit franko-gjerman.

- Advertisement -

Fillimisht, ai u shpreh se është shumë e rëndësishme të kuptohet se cila palë po do të mbahet përgjegjëse për prishje e këtij plani.

“Është shumë e rëndësishme se cila palë shihet si palë përgjegjëse për prishjen dhe dështimin e këtij plani i cili që në fillim ishte një keqkuptim pasi i ashtuquajturi plani Franko gjerman është një lloj Minsk 2 për Ballkanin, një shprehje e zbutjes dhe vonesës, politika e Berlinit dhe Parisit që nga viti 2008 që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës dhe rrënimi i Bukureshtit kanë refuzuar Ukrainën, Gjeorgjinë dhe Maqedoninë dhe na kushtuar kaq shtrenjtë që atëherë, pasi politika qetësuese e Bukureshtit na çoi drejtpërdrejt në luftën e Gjeorgjisë në 2008 dhe 2 luftëra në Ukrainë 2014 dhe 2022 dhe le të mos harrojmë fatkeqësinë e Sirisë që lejuan Putinin të merrte përsipër dhe të përshkallëzohej në dimensione dramatike”, deklaroi eksperti austriak.

Krahas kësaj, Fehlinger komentoi këmbënguljen e BE-së dhe SHBA-së për arritjen e një marrëveshjeje mes dy palëve.

- Advertisement -

Ai mirëpriti gatishmërinë e Kurtit për nënshkrimin e këtij propozimi, derisa u shpreh i bindur se Vuçiq nuk do ta nënshkruajë atë, ku me këtë rast Serbia do përballet me izolim.

“Tani politikëbërësit perëndimorë janë të zënë me Ukrainën dhe duan të stabilizojnë Ballkanin.

Por, kjo është politika aktuale dhe nervat e vendimmarrësve në Uashington dhe Bruksel janë shumë të holla, kështu që ka rëndësi që Kosova të perceptohet e dobishme edhe kur asociacioni do të duhet të miratohet në një formë më të butë. Ju mund të jeni të sigurt se Serbia gjithsesi nuk do të nënshkruajë dhe kështu lëreni Serbinë të mbajë fajin dhe barrën e zemërimit perëndimor dhe të jetë edhe më e izoluar”, shpjegoi ai.

Ndër të tjera, eksperti austriak kërkoi nga Kosova t’i mbështes politikat perëndimore dhe në të njëjtën kohë të kërkojë njohjet e munguara të BE-së dhe NATO-s.

“Asociacioni nuk është fundi i botës dhe krahasimi me Bosnjën nuk është i saktë pasi aty jetojnë rreth një milion serbë dhe jo 100.000 si në Kosovë apo edhe më pak kur numërimi të bëhet saktë dhe qartë se shoqata nuk do të ketë veto për çështje reale në thelb siç ka RS nën Dejton. Pra, tani ka rëndësi që të jeni konstruktiv dhe të mbështesni politikën perëndimore, por në të njëjtën kohë thërrisni me zë të lartë dhe qartë njohjet e munguara të BE-së dhe NATO-s dhe anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe statusin e kandidatit në BE, ashtu siç e ka merituar kjo Kosovë dhe këtu është konsensusi”, përfundoi Gunther Fehlinger për “Bota sot”.

- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -

Të fundit