fbpx
9.8 C
Pristina
E enjte, 8 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

E tmerrshme/ Ky insekt po vret 1 miIionë njerëz në vit

Në vitin 2019 në Gjirin Guantanamo u zbulua për herë të parë një mushkonjë e re, e cila mbante parazitë ose patogjenë të dëmshëm për njerëzit.

- Advertisement -

Sipas BBC, mushkonja quhet Aedes vittatus dhe është një nga 3500 speciet e mushkonjave që gjendet në të gjithë globin. Speciet e tjera të mushkonjave, si Aedes albopictus dhe Aedes aegypti, mund të transmetojnë sëmundje si dengu, ethet e verdha dhe chikungunya. Por ndryshe nga ata të tjerët, Aedes vittatus është i aftë të mbart pothuajse të gjitha sëmundjet më të rrezikshme të lindura nga mushkonjat, përveç malaries.

Aedes vittatus është endemik në nënkontinentin Indian dhe nuk është parë kurrë në hemisferën perëndimore deri më tani. Sipas ekipit të shkencëtarëve që e zbuluan atë mushkonja është “një vektor i provuar i viruseve chikungunya, Zika, dengue, etheve të verdha dhe shumë sëmundjeve të tjera”.

Muaj pas zbulimit, frika e shkencëtarëve se mushkonja mund të përhapet edhe përtej Kubës u bë e vërtetë kur dy ekzemplarë u zbuluan në Republikën Dominikane, 260 kilometra në lindje të Kubës. Edhe më alarmuese, këto ekzemplarë nuk kishin të njëjtën përbërje molekulare të atyre nga Guantanamo. Përkundrazi, këta ndërhyrës duket se janë transportuar në mënyrë të pavarur nga Azia Juglindore.

- Advertisement -

Një pjesë e asaj që i bën mushkonjat kaq të ndërlikuara për tu kontrolluar është se “ato mund të përshtaten me habitatin dhe objektet njerëzore”- thotë Yvonne-Marie Linton, drejtor kërkimi i Njësisë Biosistematikës Walter Reed dhe kurator i gati 2 milion ekzemplarëve në Mushkonjën Kombëtare të SHBA të Institutit Smithsonian Mbledhja.

Nga studimet të bëra deri tani ka rezultuar se mushkonjat Aedes vittatus kafshojnë gjatë ditës. Kjo do të thotë se disa metoda të mbrojtjes personale që shumica e njerëzve do të mendonin të tilla si mbyllja e dyerve, përdorimi i rrjetave të mushkonjave në shtretër gjatë natës, ose mbulimi i muzgut janë joefektive.

Një mushkonjë do të lëshojë vezë rreth 36 orë pasi të kafshojë dhe nëse personi që është kafshuar nga mushkonja do të infektohet mund të kalojë virusin. Sëmundjet e transmetuara nga mushkonjat vrasin më shumë se 1 milion njerëz dhe infektojnë gati 700 milion çdo vit, pothuajse një në çdo 10 njerëz në Tokë

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -