21.8 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

“E ka të qartë edhe Vuçiq”, Bislimi: S’lejojmë Asociacion me kompetenca ekzekutive

- Advertisement -

Zëvendëskryeministri i parë për integrim evropian dhe dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, në një intervistë për RTK-në, ka thënë se për asociacionin nuk negociojnë dhe se janë pajtuar me palën ndërkombëtare që nuk mund të ketë asociacion me kompetenca ekzekutive.

Ai po ashtu ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka të qartë se nuk do të ketë Asociacion me kompetenca ekzekutive.

- Advertisement -

“Harmoni në mes të qëndrimeve të BE dhe Kosovës që Kosova nuk mund të krijojë asnjë Asociacion me kompetenca ekzekutive. Mendoj se është e qartë edhe për zotëri Vuçiq”, tha ai.

Ai po ashtu i dha një interpretim nenit 2 të planit franko-gjerman, ku sipas tij, çfarëdo organi që themelohet nuk mund të jetë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

- Advertisement -

“Kjo është pika e 2 që ka një dakordim që çfarëdo trupe themeluese nuk mund të jetë në kundërshtim me pjesën ligjore të kornizës së Kosovës”, tha ai.

Më 27 shkurt në Bruksel u arrit marrëveshja për planin franko-gjerman në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ranë dakord se nuk ka nevojë për diskutime të mëtejme rreth propozimit të Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

- Advertisement -

Borrell dhe i dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, pritën të hënën në Bruksel udhëheqësit e këtyre dy vendeve.

Në deklaratën e lëshuar pas takimit, Borrell tha se palët shprehën gatishmërinë e tyre për të vazhduar me zbatimin e kësaj marrëveshjeje.

“Nevojiten negociata të mëtejshme për të përcaktuar modalitetet specifike të zbatimit të dispozitave”, tha Borrell, duke paralajmëruar takimin e radhës mes Kurtit dhe Vuçiqit në muajin mars.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -