16.1 C
Pristina
Wednesday, October 5, 2022
- Advertisement -

E bëjnë ‘IIom’ në shtëpi burrin e spiunës ruse, e cila u arrestua në Kosovë

Në Kroaci, persona të panjohur rrahën gazetarin Robert Valdec, bashkëshortin e spiunes ruse Daria Aslamova, që ishte arrestuar dhe depërtuar nga vendi ynë. Aslamova ishte ajo e cila raportoi për ngjarjen në profilin e saj në Telegram.

Ai pretendon se është kërcënuar shpesh për shkak të një ‘ruseje’ dhe e thërrasin një agjent rus.

- Advertisement -

Sipas Aslamovës, ata nuk kanë ardhur për ta vrarë burrin e sajë, por për ta frikësuar atë.

“Ky ishte një paralajmërim. Rusofobia në Evropë ka tejkaluar të gjitha masat. Ky është thjesht fashizëm”, deklaroi gazetarja e cila pretendon se të paktën dy persona të paidentifikuar e kanë goditur fort disa herë në fytyrë bashkëshortin e saj dhe më pas kanë ikur.

Në mëngjes folëm me Valdecin, i cili konfirmoi se ngjarja ka ndodhur të martën rreth orës pesë të mëngjesit.

- Advertisement -

“Ata trokitën në derë, unë e hapa dhe që atëherë gjithçka ka qenë në errësirë. Shpresoj të jetë gabim sepse jetoj në një zonë rurale, ndoshta dikush nën gaz natën ishte më i frikësuar se unë. Meqë ra fjala, korrja po zhvillohet atje, mbase dikush u ngatërrua, trokiti në shtëpinë e gabuar. Shpresoj”, na tha shkurt ai. Ai thotë se nuk ka denoncuar asgjë në polici dhe as nuk ka ndërmend ta bëjë këtë, shkruan e përditshmja kroate Dnevno.

I pyetur se si i komenton pretendimet e gruas së tij se sulmi lidhet me rusofobinë. Ai thotë se shpreson sinqerisht se është vërtet një gabim.

Ai shton se “Kam pasur të gjitha llojet e kërcënimeve. Ajo ishte shumë më serioze dhe më shkruanin lloj-lloj gjërash, mora telefonata nga numra shumë të pazakontë që nuk mund t’i gjurmoja”, tha ai.

- Advertisement -

Kujtomë se para disa jave, Daria Aslamova ishte arrestuar nga Policia e Kosovës në veri të Kosovës, ku pas formaliteteve të duhura ligjore, ajo ishte depërtuar nga Kosova.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -